Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy sinicy są rezultatem niedostatecznego nasycenia krwi tlenem. Charakterystyczne objawy sinicy są związane z sinym zabarwieniem błon śluzowych, skóry i paznokci.

Ladit 280x336

Powstaje wówczas, gdy ilość nieutlenowanej hemoglobiny wynosi 5% lub więcej.

Objawy sinicy wynikające ze wzmożonego odtlenowania krwi w tkankach obwodowych dotyczą sinego zabarwienia warg, płatków usznych i końców palców.

Sinica objawy może mieć powiązane ze schorzeniami serca. Sine zabarwienie skóry i błon śluzowych wskazuje wówczas na wrodzoną wadę serca, albo na schorzenie serca. Poza tym, sinica objawy miewa związane ze schorzeniami płuc.

Wskazuje również na schorzenia płuc, które wpływają na zaburzenia procesu wymiany gazów. Łagodne formy sinicy pojawiają się również w przebiegu zaburzeń krążeniowych. Sinica objawy ma wówczas związane z gromadzeniem się we krwi dwutlenku węgla oraz wzrostem poziomu hemoglobiny, która nie jest związana z tlenem.

Bardzo niebezpieczną postacią sinicy jest niebieskawe zabarwienie krwi z powodu przekrwienia, czyli zbyt dużej ilości czerwonych krwinek. Do następstw przekrwienia zalicza się podwyższone ciśnienie krwi, a także niewydolność serca i zakrzepy.

Jeżeli symptomy sinicy są związane z rękami i nogami, choroba może mieć związek z zaburzeniami przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

 

Jej podłożem jest wówczas zwężenie tętnic i rozszerzenie żył powodujące zakłócenie przepływu krwi. Sinica pojawia się wówczas w konkretnych sytuacjach, w efekcie oddziaływania pewnych bodźców, np. niskiej temperatury powietrza.

Ladit 160x600

Najczęściej przypadki zachorowań tego typu dotyczą dziewcząt i młodych kobiet. Sinemu zabarwieniu skóry na udach towarzyszą bardzo często nadwaga i zaburzenia hormonalne. Sinica może wystąpić również u noworodków. Dochodzi do niej, ponieważ układ oddechowy nowo narodzonych dzieci nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty.

Pęcherzyki płucne bardzo łatwo się zapadają, powodując niedostateczną wymianę gazową w płucach. Symptomy sinicy pojawiają się również podczas dłuższego pobytu na dużej wysokości, gdzie powietrze jest ubogie w tlen. W rezultacie wzrasta ilość czerwonych ciałek we krwi.

Stan określa się poliglobulią. Ciało wraca  do normy po powrocie do miejsca, gdzie powietrze jest dostatecznie nasycone tlenem.

Molekuła hemoglobiny tworzy maksymalnie 4 cząsteczki tlenu bądź dwutlenku węgla. Jeżeli wymiana nie ma pełnego charakteru, może prowadzić do powstania sinego zabarwienia skóry. Nosi to nazwę ?niebieskiej krwi?. Każda postać sinicy, bez względu na intensywność i częstotliwość występowania objawów wymaga konsultacji lekarskiej.

Przyczyną opisanych wyżej symptomów może być ciężka choroba. W razie wystąpienia choćby jednego z opisanych wyżej objawów, warto szybko udać się do lekarza. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.