Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Skaza moczanowa ( łac. arthritis urica) jest przewlekłą chorobą zwaną również artretyzmem i dną moczanową. Wiąże się z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego, który powstaje z puryn.

Ladit 280x336

Skaza moczanowa występuje jako pierwotna lub wtórna.

Pierwotna skaza moczanowa jest w większości przypadków spowodowana upośledzeniem wydalania kwasu moczowego do światła cewek nerkowych. Jest następstwem spadku filtracji bądź sekrecji kwasu moczowego. Około 10% przypadków skazy moczanowej jest spowodowanych nadprodukcją kwasu moczowego.

Wtórna skaza moczanowa jest spowodowana zwiększoną produkcją kwasu moczowego, która jest następstwem białaczki, niedokrwistości hemolitycznej lub czerwienicy prawdziwej.

Wtórna skaza moczanowa może być także spowodowana rozpadem komórek organizmu w wyniku chemioterapii lub radioterapii.

Spotykano także przypadki wystąpienia wtórnej skazy moczanowej po zażywaniu niektórych leków moczopędnych. W pierwszym stadium rozwoju skazy moczanowej dochodzi do stanu zapalnego objawiającego się ostrym bólem jednego lub kilku stawów.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje skazy moczanowej?

Skaza moczanowa (dna moczanowa) jest określana w różny sposób, w zależności od lokalizacji stanu zapalnego. Podagra jest zapaleniem stawu śródstopno-paliczkowego palucha i występuje najczęściej. Chiragra charakteryzuje się tym, że występuje stan zapalny stawu ręki.

Ladit 160x600

Gonagra polega na tym, że stan zapalny jest zlokalizowany w stawie kolanowym. Omagra jest stanem zapalnym występującym w stawie barkowym. Atak zwykle rozpoczyna się nad ranem. Skaza moczanowa (dna moczanowa) może zaatakować także po zjedzeniu posiłku połączonego ze spożywaniem alkoholu.

Skaza moczanowa (dna moczanowa) ustępuje samoistnie po około trzech tygodniach. Niemniej brak leczenia prowadzi do rozwoju dny przewlekłej. Obraz kliniczny obejmuje występowanie guzków dnawych, charakterystycznych ubytków kostnych i symptomów ze strony układu moczowego.

Guzki dnawe są złogami kwasu moczowego w miękkich tkankach organizmu. Rozpoznanie skazy moczanowej polega na wykonaniu badań laboratoryjnych. Nie zawsze wykazują występowanie podwyższonego poziomu kwasu moczowego.

Jak potwierdzić występowanie skazy moczanowej?

Występowanie skazy moczanowej może zostać potwierdzone przez wykrycie kryształów kwasu moczowego w materiale pobranym z guzków w tkankach miękkich. Mogą wystąpić także w płynie stawowym. Choroba występuje głównie u mężczyzn. Zwykle są to osoby w wieku około 40. lat.

Wystąpieniu skazy moczanowej sprzyja otyłość. Skaza moczanowa towarzyszy zwykle zespołowi metabolicznemu X, a także innym chorobom cywilizacyjnym. Jest to choroba występująca w związku z niezdrowym stylem życia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.