Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W miarę upływu czasu skórzak się rozrasta powodując zapalenie spojówki i owrzodzenia rogówki. Skórzak może przyczynić się do rozwoju astygmatyzmu, zeza i niedowidzenia.

Ladit 280x336

Łagodny guzek może być zlokalizowany na powiece. Najczęściej skórzak występuje w okolicy zewnętrznego kąta powieki, w twardówce, rogówce lub spojówce oka.

Skórzak jest zmianą skórną rozwijającą się w obrębie oka.

Zasięg zmian chorobowych może obejmować różne struktury narządu wzroku, w tym:
- powiekę
- spojówkę
- rogówkę
- twardówkę

Czas działa na niekorzyść chorego. Rozwijający się guzek prowadzi do podrażnień, które przekształcają się w stany zapalne i owrzodzenia.

Skórzak jest matowym guzkiem, który nie powoduje bolesnych dolegliwości.

Charakteryzuje się on ciemnoszarym lub brązowym zabarwieniem oraz zróżnicowanymi rozmiarami. Skórzak jest zbudowany z tkanki tłuszczowej, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej.

Ponadto jego struktura obejmuje gruczoły łojowe i potowe, a także włókna nerwowe i mięśnie gładkie. Budowa skórzaka może obejmować także chrząstkę i mieszki włosowe. Najczęściej włosy są skierowane w kierunku rogówki prowadząc do podrażniania oka.

Rozwijającemu się skórzakowi mogą towarzyszyć takie objawy, jak zaczerwienienie spojówek, czy też nadmierne łzawienie oraz przymykanie szpary powiekowej. Powikłania skórzaka obejmują takie choroby, jak zapalenie spojówek, zapalenie i owrzodzenie rogówki, ubytek nabłonka rogówki i rozszczep powieki.

Ladit 160x600

Skórzak może doprowadzić do jej deformacji oraz do degeneracji struktur, które odpowiadają za nawilżanie oka.

Rozpoznanie skórzaka najczęściej jest oparte na podstawie symptomów i badania ostrożności wzroku i ciśnienia węwnątrzgałkowego.

Lekarz zleca również badanie w lampie szczelinowej. Ostateczne rozpoznanie choroby i wykluczenie wystąpienia nowotworowych zmian jest dokonywane po wykonaniu cienkoigłowej biopsji oraz badania cytologicznego i patomorfologicznego.

Skórzak powinien zostać usunięty chirurgicznie.

Astygmatyzm jest jednym z najgroźniejszych powikłań, do których może doprowadzić skórzak.

Należy on także do najczęściej występujących wad wzroku. Astygmatyzm charakteryzuje się zaburzeniami symetrii obrotowej oka. Optyczne elementy miarowego oka pozostają symetryczne w stosunku do jego osi.

W przypadku, gdy oko ma większą szerokość niż wysokość widziany obraz będzie rozmazany.

W ramach astygmatyzmu można wyróżnić dwa typy zaburzenia, a dokładniej mówiąc astygmatyzm regularny i nieregularny.

Regularny astygmatyzm występuje wtedy, gdy wada może być skorygowana okularami ze szkłami cylindrycznymi. Lekarz obserwuje w oku dwie prostopadłe osie optyczne.

W przypadku nieregularnego astygmatyzmu nieregularnego konieczne jest zastosowanie soczewek kontaktowych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby oczu
  • www choroby oczu com pl
  • choroby oczu guzki
  • Choroby Siatkówki Oka
  • choroby i zapalenia oka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.