Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Skurcze Braxtona Hicksa określają aktywność skurczową mięśni macicy. Skurcze Braxtona Hicksa charakteryzują się dużą amplitudą i siłą, przyczyniając się do progresji porodu.

Ladit 280x336

Skurcze Braxtona Hicksa występują rzadziej w porównaniu ze skurczami Alvreza. Nazwa pochodzi od nazwiska ginekologa, który opisał skurcze jako pierwszy. Częste skurcze Braxtona Hicka są zwane także nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy i pojawiają się po dwudziestym tygodniu ciąży.

Nie są tak silne jak skurcze porodowe. Częste skurcze Braxtona Hicka nie są w stanie wypchnąć dziecka z matczynego łona.

Częste skurcze Braxtona Hicka przygotowują mięsień macicy do porodu. Zadaniem skurczy jest przystosowanie macicy do porodu oraz rozpoczynają proces jej skracania i rozwierania. Trwają przez około 30 sekund, a uczucie ucisku pojawi się w górze brzucha, aby następnie stopniowo zejść w dół.

U niektórych kobiet są odczuwane jak bóle miesiączkowe. Mogą być bardzo bolesne. Ucisk może utrudniać, a czasem nawet uniemożliwiać wyprostowanie się, chodzenie i wykonywanie codziennych czynności.

Ladit 160x600

Nasilenie i częstotliwość występowania skurczów Braxtona Hicksa zależy od stopnia zaawansowania ciąży.

 

Początkowo są słabe i rzadsze, a z czasem stają się częstsze i silniejsze. W dziewiątym miesiącu ciąży skurcze pojawiają się co pół godziny i mogą trwać do 2 minut.
Bardzo ważna jest umiejętność odróżnienia skurczów Braxtona Hicksa od skurczów porodowych.

W przeciwieństwie do nich nie mają rozpierającego charakteru oraz nie stają się dłuższe i intensywniejsze. Wręcz przeciwnie, w miarę upływu czasu intensywność skurczów Braxtona Hicksa ulega zmniejszeniu. Skurczom porodowym towarzyszy biegunka, plamienie, odejście czopu śluzowego i wód płodowych oraz bóle brzucha i pleców.

Chcąc złagodzić skurcze Braxtona Hicksa, należy zażyć ciepłej kąpieli. Bardzo pomocne jest także skupienie się na relaksacyjnym oddychaniu, co łagodzi napięcie mięśni. Jeżeli po godzinie bóle się utrzymają, trzeba pojechać do szpitala. Skurcze Braxtona Hicksa mogą być spowodowane wysiłkiem fizyczną.

Inne przyczyny prowadzące do powstawania skurczów Braxtona Hicksa to odwodnienie i wyczerpanie, a także masowanie i dotykanie brzucha. Do skurczów Braxtona Hicksa prowadzi także stosunek seksualny i poruszanie się dziecka. Można w prosty sposób uniknąć pogarszania się skurczów unikając wspomnianych wyżej czynnikom.

Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody mineralnej. Kobieta w ciąży może uprawiać aktywność fizyczną, ale nie powinna się przeciążać.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • skurcze braxtona hicksa częstotliwość
  • skurcze boxona hiksa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.