Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ślepota zmierzchowa znana też jako kurza ślepota jest wadą wzroku polegającą na zaburzeniach widzenia po zmierzchu, albo w słabo oświetlonym pomieszczeniu.

Ladit 280x336

Nie powinno się jej lekceważyć, ponieważ może ona spowodować całkowitą utratę widzenia.

Ślepota zmierzchowa jest opisywana w terminologii medycznej także jako nyktalopia.

Przyczyna ślepoty zmierzchowej ma związek z upośledzeniem działania pręcików, które są jednym z elementów siatkówki oka.

Pręciki zawierają czerwień wzrokową zwaną rodopsyną. Barwnik jest odpowiedzialny za widzenie o zmroku.

Upośledzenie funkcjonowania pręcików ma skutek w postaci zaburzeń widzenia o zmierzchu. Przyczyny kurzej ślepoty są związane ze stacjonarną wrodzoną ślepota nocną.

Należy ona do grona schorzeń, które są uwarunkowane genetycznie. Ich istotą jest zaburzenie widzenia zmierzchowego począwszy od wieku niemowlęcego. Ślepota zmierzchowa może też wystąpić jako objaw dystrofii siatkówki, w tym między innymi zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Są to choroby uwarunkowane genetycznie.

Ślepota zmierzchowa najczęściej pojawia się w przebiegu zbytniego rogowacenia rogówki i spojówki.

U ich podłoża leży niedobór witaminy A. W grupie ryzyka osób, które mogą zachorować na ślepotę zmierzchową można wymienić osoby niedożywione oraz cierpiące na zaburzenia odżywiania, w tym na anoreksję czy ortoreksję.

Ladit 160x600

Poza tym niedobór witaminy A przyczyniający się do rozwoju kurzej ślepoty może wystąpić u alkoholików oraz u osób cierpiących na zaburzenia przyswajania. Ślepota zmierzchowa może współwystępować z innymi chorobami narządu wzroku, w tym z zaćmą i jaskrą.

Zdiagnozowanie ślepoty zmierzchowej jest możliwe poprzez wykonanie oftalmoskopii, a zatem badania dna oka. Inne stosowane badania diagnostyczne to badanie pola widzenia zwane perymetrią oraz badanie elektrofizjologiczne.

Celem wymienionych wyżej badań jest monitorowanie przebiegu choroby.

Ślepota zmierzchowa spowodowana niedoborem witaminy A wymaga suplementacji tego związku organicznego oraz zmiany sposobu odżywiania.

Rokowania w przypadku omawianej choroby nie są pomyślne.
Ślepota zmierzchowa jest postępującym i nieodwracalnym schorzeniem. Wiąże się ona z ryzykiem całkowitej utraty wzroku.

Warto podjąć starania w celu zapobieżenia wystąpienia tej choroby. Witamina A znajduje się głównie w produktach mlecznych, w tym w serach, maśle, jogurtach i w twarogu. Poza tym można znaleźć ją w jajach i rybach.

Innym bogatym źródłem witaminy A są warzywa, takie jak brokuły, szpinak, czerwona papryka, pomidory i marchew. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.