Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Słoniowacizna (łac. elephantiasis) jest nasilonym obrzękiem kończyn spowodowanym utrudnionym odpływem chłonki.

Ladit 280x336

Słoniowacizna jest spowodowana zatkaniem pni chłonnych, a także niedrożnością węzłów chłonnych bądź naczyń limfatycznych. Słoniowacizna występuje z reguły w przebiegu rozległych przerzutów raka sutka do węzłów chłonnych pachowych.

Słoniowacizna nóg może być też skutkiem bliznowacenia po urazie, operacji i napromieniowania.

W krajach tropikalnych słoniowacizna bywa skutkiem zakażenia nitkowcem, który bytuje w naczyniach chłonnych człowieka. Warto wiedzieć, jak wygląda słoniowacizna. Zdjęcia dostępne w internecie są bardzo pomocne. Choroba może być wywołana przez nicienia zwanego filarią Bancrofta.

Samice nicienia bytują w węzłach chłonnych, gdzie rodzą mikrofilarie nocne. Larwy pojawiają się nocą we krwi, żeby wraz z krwią wyssaną przez komara trafić do jego jelita, gdzie rosną i osiedlają się u nasady sztylecików. Filarie są robakami obłymi, które mogą powodować także inne choroby, takie jak np. słoniowacizna jąder.

Mają nitkowatą i drobną budowę ciała. Samica rodzi żywe larwy określane mianem mikrofilarii. W organizmie żywiciela filarie znajdują się głównie w tkance łącznej. Filarie mogą wywoływać bezobjawowe zakażenia, albo przewlekłe choroby określane mianem filarioz.

Ladit 160x600

Jedną z najbardziej znanych filarioz jest wspomniana już słoniowacizna jąder. Powodują zaczopowanie naczyń limfatycznych oraz zmiany zapalne w jądrach i najądrzach, co powoduje schorzenie, które jest określane potocznie jako słoniowacizna jąder lub moszny.

Do powszechnie znanych obłych robaków wywołujących opisane wyżej choroby należą filaria Bankrofta i malajska. Filaria Bankrofta jest najszerzej rozpowszechniona na obszarach podzwrotnikowych i zwrotnikowych.

Powoduje słoniowaciznę u ludzi, podobnie jak filaria malajska, która jest rozpowszechniona w rejonie Indii, Wietnamu, Korei, Chin, Japonii i Indonezji.

 

Nieco mniej znane są gatunki Onchocerca volvulus i Loa loa. Powodują chorobę zwaną onchocerkozą, która jest potocznie zwana ślepotą rzeczną. Występuje głównie w Afryce równikowej i w środkowej Ameryce.

Ze słoniowacizną wiąże się pojęcie limfy, czyli chłonki. Jest to tkanka łączna organizmu składająca się z osocza chłonki i elementów morfotycznych, takich jak limfocyty.

Chłonka jest produkowana w luźnej tkance łącznej. Płyn przedostaje się do włosowatych naczyń limfatycznych, które tworzą większe pnie chłonne. Całość struktury jest określana mianem układu limfatycznego.

Większe naczynia limfatyczne przechodzą przez punkty produkcji limfocytów, zwane węzłami chłonnymi.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • słoniowacizna
  • sloniowacizna
  • sloniowatosc nog
  • słoniowacizna kończyn dolnych
  • choroba sloniowatosc

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.