Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Śpiączka afrykańska (łac. African trypanosomiasis) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez pasożyta zwanego świdrowcem gambijskim, albo przez świdrowca rodezyjskiego.

Ladit 280x336

Są to pasożyty występujące wyłącznie w Afryce. Są przenoszone z człowieka chorego, albo innych chorych ssaków na zdrowego człowieka przez muchę tse-tse. Zostaje wprowadzony do układu krwionośnego, gdzie dochodzi do jego rozmnożenia. W późniejszym czasie dostaje się do naczyń i węzłów chłonnych.

Diagnostyka śpiączki afrykańskiej

Po upływie około 3 miesięcy dostaje się do płynu rdzeniowo-mózgowego powodując skrajne wycieńczenie organizmu. Rozpoznanie śpiączki afrykańskiej jest możliwe po stwierdzeniu obecności pasożyta w mikroskopowym badaniu rozmazu krwi, osadu płynu mózgowo-rdzeniowego, albo węzła chłonnego.

Śpiączka afrykańska może zostać wykryta podczas badania serologicznego umożliwiającego stwierdzenie obecności świdrowców. Jednym z badań jest ELISA, czyli test immunoenzymatyczny. Należy do powszechnie stosowanych testów w przypadku badań biomedycznych, diagnostycznych i naukowych. Jest wykorzystywany do wykrywania określonych białek. Osoby mieszkające i podróżujące po Afryce powinny nosić odpowiednią odzież, a także stosować moskitiery w trakcie snu.

Ladit 160x600

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby i odizolowanie chorego, w celu zapobiegnięcia epidemii. Śpiączka afrykańska należy do groźnych chorób zakaźnych. Za rozprzestrzenianie epidemii odpowiada mucha tse-tse, zwana także glossiną. Jest rodzajem owadów z rzędu muchówek. Zamieszkuje obszar subtropikalnej i tropikalnej Afryki. Owady, przez które rozprzestrzenia się spiaczka afrykanska, występują w liczbie około 20 gatunków.

Jak dochodzi do zakażenia śpiączką afrykańska?

Mucha tse-tse za pośrednictwem której rozprzestrzenia się śpiączka afrykańska ma zwykle długość wynoszącą około 12 mm i wyglądem przypomina muchę domową. Mucha tse-tse jest pośrednim żywicielem świdrowców, które powodują, że rozwija się spiaczka afrykanska. Świdrowiec gambijski jest kinetoplastydem należącym do królestwa protista.

Występuje w środkowej i zachodniej części Afryki, a po dostaniu się do organizmu człowieka pasożytuje w płynie mózgowo-rdzeniowym, krwi i chłonce. Może zakażać nie tylko ludzi, ale także antylopy, bydło, świnie, kozy i owce.

Jaki pasożyt wywołuje śpiączkę afrykańską?

Świdrowiec rodezyjski jest kinetoplastydem należącym do królestwa protista. Pasożyt występuje w środkowej i zachodniej części Afryki. U ludzi powoduje śpiączkę afrykańską. Podobnie jak świdrowiec gambijski, pasożytuje w chłonce, we krwi oraz w płynie mózgowo-rdzeniowym człowieka, przyjmując postać trypomastigota. Pasożyt rozprzestrzenia się za pośrednictwem much należących do rodzaju tse-tse, takich jak Glossina pallidipes, Glossina morsitans i Glossina Swynnertoni.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • spiaczka afrykanska przyczyny
  • afrykanski owad przenoszacy pasozyty
  • spiáczka afrykañska

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.