Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Śpiączka cukrzycowa jest rodzajem śpiączki będącym stanem głębokich zaburzeń metabolicznych. Śpiączka cukrzycowa powstaje w wyniku niedoboru bądź nadmiaru insuliny.

Ladit 280x336

Śpiączka cukrzycowa jest nagłym stanem groźnym dla życia. Śpiączki cukrzycowe występują często w przebiegu kwasicy ketonowej, kwasicy mleczanowej i hipoglikemii, które są powikłaniami cukrzycy.

W przypadku, gdy występuje śpiączka cukrzycowa, rokowania zależą od jej rodzaju. Jeśli zostanie zdiagnozowana hiperosmotyczna śpiączka cukrzycowa rokowania są poważne.

W przypadku, gdy zostanie zbyt późno wykryta śpiączka cukrzycowa rokowania również są bardzo złe. Wyróżnia się dwie postacie śpiączki cukrzycowej, a dokładniej mówiąc śpiączkę hiperglikemiczną i hipoglikemiczną. Śpiączka hiperglikemiczna jest następstwem kwasicy i ketonemii. Może być też wywołana ciążą, zabiegami operacyjnymi, urazami lub zakażeniami.

Wśród częstych przyczyn występowania śpiączki hiperglikemicznej można wymienić pogarszającą się zdolność trzustki do wydzielania insuliny, a także wzrost poziomu glukozy we krwi.

Śpiączka hiperglikemiczna jest poprzedzona odwodnieniem, sennością, bólami brzucha, wzmożonym pragnieniem, a także mdłościami i wymiotami. Śpiączka hipoglikemiczna jest rezultatem znaczącego spadku stężenia glukozy we krwi. Pojawia się nagle i zwykle jest poprzedzona niedocukrzeniem.

Ladit 160x600

Przyczyną wystąpienia śpiączki hipoglikemicznej może być podanie za dużej dawki insuliny.

Brak posiłku przed przyjęciem insuliny lub nadmiernym wysiłkiem może przyczynić się do wystąpienia śpiączki glikemicznej.

Śpiączka hiperglikemiczna może być poprzedzona uczuciem głodu, nadmierną potliwością, pobudzeniem i mroczkami przed oczami. Dodatkowo występuje uczucie niepokoju i lęku, a także bóle głowy. Może dojść do wystąpienia drgawek toniczno-klonicznych i zaburzeń orientacji. Przed wystąpieniem śpiączki hiperglikemicznej mogą pojawić się także zaburzenia świadomości.

Ketonemia jest medycznym określeniem stosowanym w przypadku podwyższonego poziomu ketonów w surowicy krwi. Jeżeli poziom ketonów prowadzi do rozwoju kwasicy można mówić o występowaniu kwasicy ketonowej, tzw. ketozie. Dochodzi do niej w przypadku zdekompensowanej cukrzycy. Ketonemia należy do ostrych powikłań cukrzycy uwarunkowanych niedoborem insuliny. Ketony są wydzielane przez nerki. Obecność ketonów w moczu jest określany mianem ketonurii.

Ketonuria, zwana acetonurią jest stanem, który można łatwo wykryć. Aceton posiada charakterystyczny zapach łatwo wyczuwalny w moczu, jeśli jego stężenie jest wysokie. Dodatkowo występuje podwyższenie stężenia ketonów we krwi. Aceton może być też wyczuwalny podczas oddychania. Nieprzyjemny zapach z ust jest jednym z symptomów nadmiaru ciał ketonowych w organizmie.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • spiaczka cukrzycowa
  • śpiączka cukrzycowa rokowania
  • spiaczka cukrzycowa skutki
  • śpiączki cukrzycowe skutki
  • śpiączka cukrzycowa objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.