Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy spodziectwa przejawiają się głównie tym, że ujście zewnętrzne cewki moczowej jest zlokalizowane na dolnej powierzchni prącia. Z reguły objawy spodziectwa są związane z niewielką wadą.

Ladit 280x336

W ciężkich przypadkach ujście cewki jest bardzo oddalone od szczytu  prącia. Zazwyczaj objawy spodziectwa ciężkiego obejmują także rozszczep i hipoplazję dolnej części napletka.

Spodziectwo objawy może mieć związane z brzusznym przygięciem prącia. Symptom towarzyszy ciężkim wadą. W przypadku choroby, takiej jak spodziectwo objawy mogą obejmować również tak zwane wady towarzyszące.

Najczęściej są to przepuklina pachwinowa skośna i wnętrostwo. Bardzo często rozpoznaje się także przetrwały uchyłek łagiewki sterczowej. Należy dodać, że wyróżnia się także tak zwane żeńskie spodziectwo. Objawy są związane z przemieszczeniem ujścia zewnętrznego cewki do tyłu względem prawidłowego położenia.

Cewka moczowa jest końcową częścią układu moczowego wyprowadzającą mocz na zewnątrz.

 

Przewód rozpoczyna się na dnie pęcherza moczowego ujściem wewnętrznym cewki, a kończy się ujściem zewnętrznym. U mężczyzn cewka moczowa znajduje się na końcu żołędzi prącia, natomiast u kobiet na brodawce cewkowej, które jest położona w przedsionku pochwy.

Ladit 160x600

Cewka moczowa męska poza funkcją wyprowadzania moczu pełni także rolę wyprowadzania nasienia. Cewka moczowa dzieli się na śródścienną, sterczową, błoniastą, gąbczastą, jamistą i opuszkowo - odnogową. Cześć śródścienna biegnie w ścianie pęcherza moczowego, zaś sterczowa przebiega przez gruczoł krokowy.

Część błoniasta przebija przeponę moczowo - płciową, a gąbczasta biegnie w kroczu pod spojeniem łonowym i uchodzi fizjologicznie na końcu żołędzi prącia. Wyjątkiem są dwie wady wrodzone, w tym między innymi wspomniane spodziectwo, a także wierzchniactwo, które charakteryzuje się tym, że cewka uchodzi na górnej powierzchni prącia.
Żeńska cewka moczowa jest znacznie krótsza i szersza w porównaniu z męską cewką moczową.

Sprawia więc mniejszy ból przy kamicy nerkowej, kiedy kamienie wydostają się na zewnątrz organizmu. Cewka moczowa żeńska także składa się z pomniejszych części, między innymi z części śródściennej, miednicznej, przeponowej i podprzeponowej.

Cewka moczowa biegnie równolegle do pochwy. Cewka moczowa żeńska jest krótsza, dlatego kobiety są bardziej podatne na rozwój infekcji dróg moczowych, w porównaniu do mężczyzn.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • spodziectwo

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.