Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Spondyloarthrosis (łac. spondyloarthrosis) jest chorobą, która polega na przedwczesnym zwyrodnieniu tkanek otaczających staw.

Ladit 280x336

Należą do nich mięśnie, więzadła, torebka stawowa, płyn stawowy, warstwa podchrzęstna kości i chrząstka stawowa.

Choroba zwyrodnieniowa rozwija się w wyniku oddziaływania biologicznych i mechanicznych czynników destabilizujących procesy degradacji i syntezy chrząstki stawowej. Spondyloarthrosis może być spowodowana różnymi czynnikami. Proces chorobowy toczy się we wszystkich tkankach stawu.

Wśród chorób zwyrodnieniowych można wyróżnić koksartrozę będącą zwyrodnieniem stawu biodrowego, gonartrozę, która jest zwyrodnieniem stawu kolanowego oraz spondyloartrozę będącą zwyrodnieniem kręgosłupa.

Spondyloartroza jest jedną z przyczyn bólu pleców.

W przebiegu schorzenia dochodzi do zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych oraz małych stawów w obrębie kręgosłupa. W efekcie dochodzi do dolegliwości bólowych i sztywności.

Spondyloatrtoza może dotyczyć także innych stawów, w tym kolan, stóp i bioder.

Efektem wystąpienia spondyloarthrosis są liczne zmiany komórek macierzy mające charakter morfologiczny, biochemiczny i molekularny. Prowadzą one do rozmiękania owrzodzeń, włókienkowatych struktur oraz utraty masy chrząstki stawowej.

Ladit 160x600

W dalszym etapie rozwoju choroby zwyrodnieniowej dochodzi do stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, osteofitów oraz podchrzęstnych torbielek. Choroba zwyrodnieniowa charakteryzuje się stawowym bólem, ograniczeniem ruchomości stawowej i dużą tkliwością.

Choroba zwyrodnieniowa może wiązać się z procesem zapalnym i wysiękami.

Schorzenie, o którym mowa może mieć pierwotny lub wtórny charakter.

Bardzo duży wpływ ma szereg czynników, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Można do nich zaliczyć późny wiek, płeć żeńską oraz czynniki wrodzone i etniczne. Choroba zwyrodnieniowa może też być spowodowana nieprawidłową biomechaniką stawu, nadwagą i aktywnością fizyczną.

Wśród czynników predysponujących do rozwoju choroby należą również duża masa kostna, poziom hormonów i wykonywany zawód.

Pacjenci cierpiący na spondyloartrozę mogą chorować na zapalenie innych narządów, w tym między innymi oczu. Stan zwany zapaleniem tęczówki powoduje bolesne zaczerwienienie.

Bardzo dużą rolę odgrywa wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych zapobiegających  dalszemu krzywieniu się kręgosłupa.

Pacjent powinien skontaktować się z fizjoterapeutą, który wyjaśni, które ćwiczenia należy wykonywać, a także jak często.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • spondyloarthrosis
  • choroby ukladu kosnego
  • choroby układu kostnego
  • choroba kości polegająca na ubytku tkanki kostnej
  • spondyloartropatia leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.