Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Srebro jest od lat znanym metalem szlachetnym wykorzystywanym między innymi do wyrobu biżuterii i innych dóbr luksusowych. Służy ono także do wyrobu monet i cennych przedmiotów przeznaczonych do codziennego użytku, takich jak np. sztućce.

Ladit 280x336

Niemniej w ostatnich latach szczególnie doceniono także antybakteryjne właściwości srebra przedstawiając je jako skuteczny środek do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Można powiedzieć, że w mediach zapanowała wręcz gorączka srebra. Ze względu na naukowo potwierdzone właściwości antybakteryjne znajduje ono obecnie zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale również w kosmetyce i medycynie. Srebro stało się surowcem wykorzystywanym do wyrobu medycznego sprzętu, odzieży, ściereczek i środków czystości.

Antybakteryjne srebro ? jak działa?

Właściwości antybakteryjne srebra wynikają z tego, że jony szlachetnego metalu łączą się z błoną komórkową bakterii hamując tym samym wydzielanie enzymów, które są niezbędne do życia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Badania naukowe wykazały, że jony srebra są w stanie powstrzymać rozwój paciorkowców i groźnej bakterii pałeczki ropy błękitnej, która przyczynia się do rozwoju infekcji szpitalnych niezwykle trudnych w leczeniu. Nic zatem dziwnego, że srebro jest częstym składnikiem środków do dezynfekcji i odkażania stosowanych w szpitalach. Poza tym są nim pokrywane narzędzia chirurgiczne i cewniki.

Ladit 160x600

Srebro w twoim domu

Warto mieć srebro w swoim domu, nie tylko w szkatułce z biżuterią. Antybakteryjne właściwości szlachetnego metalu można z powodzeniem wykorzystać każdego dnia podczas prowadzenia gospodarstwa domowego. Nanocząsteczki srebra są dodawane do środków do czyszczenia lodówek i toalet.

Coraz bardziej popularne są też filtry służące do oczyszczania wody pitnej pokryte jonami srebra.

Cząsteczki szlachetnego metalu skutecznie zapobiegają rozwojowi bakterii i glonów. Poza tym, w każdej domowej apteczce powinny znaleźć się bandaże i jednorazowe opatrunki zawierające srebro. Warto wypróbować także bieliznę z dodatkiem nanocząsteczek srebra. Szlachetny metal jest skutecznym środkiem przeciw infekcjom grzybiczym skóry.

Srebro stosujemy z umiarem

Produkty codziennego użytku wzbogacone cząsteczkami srebra są antybakteryjne, zatem mają one pozytywny wpływ na zdrowie użytkowników. Niemniej zbyt masowe stosowanie srebrnych przedmiotów codziennego użytku może doprowadzić do uodpornienia się drobnoustrojów. Poza tym, naukowcy nie do końca wiedzą, jak srebro wpływa na organizm człowieka w przypadku długotrwałego i intensywnego oddziaływania na ustrój. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.