Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Stłuczenie mózgu (łac. contusio cerebri) jest bardzo poważnym stanem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarza.

Ladit 280x336

Czaszka od zewnętrznej strony może wydawać się nieuszkodzona. Stłuczenie mózgu może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w obrębie czaszki oraz doprowadzić do wytworzenia się krwiaka zagrażającego życiu.

Stłuczenie mózgu jest powierzchownym uszkodzeniem półkul mózgu, albo jego pnia na skutek zamkniętego urazu głowy.

Stan ten nie prowadzi do przerwania ciągłości powłok czaszki i bezpośredniego zranienia mózgu. Stłuczenie mózgu posiada postać rozerwania, zranienia, albo większych i drobnych krwawień.

Wstrząśnienie różni się od stłuczenia mózgu tym, że jest przejściowym zaburzeniem czynności mózgu.

Nie prowadzi ono do żadnych zmian w jego strukturze. Podstawowe symptomy wstrząśnienia mózgu są związane z natychmiastową utratą przytomności.

Stan ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Następnie dochodzi do bólu i zawrotów głowy oraz nudności i zaburzenia równowagi. Może wystąpić niepamięć wsteczna, która polega na utracie pamięci związanej ze zdarzeniami mającymi miejsce na krótko przed urazem.

W razie stłuczenia mózgu pacjent nie zawsze traci przytomność bezpośrednio po urazie.

Utrata przytomności może nastąpić po około kilku godzinach. Długotrwała utrata przytomności towarzyszy objawom wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego w wyniku obrzęku mózgu. Osoba cierpiąca na stłuczenie mózgu może mieć zaburzenia oddychania, odczuwać senność lub niedowład i bezwład kończyn.

Ladit 160x600

Obraz kliniczny stłuczenia mózgu jest zależny od lokalizacji i rozległości urazu. Najczęściej dochodzi do niego w okolicach płatu czołowego i skroniowego. Są to obszary mózgu odpowiedzialne za koncentrację, emocje i pamięć.

Stłuczenie pnia mózgu jest kwalifikowane jako ciężki lub krytyczny uraz.

Śmiertelność w przypadku tego urazu wynosi aż 50%. Po stłuczeniu pnia mózgu może wystąpić długotrwała utrata przytomności trwająca około 6-24 godziny. Rozpoznanie stłuczenia mózgu jest ustalane na podstawie wywiadu lekarskiego i wyników tomografii komputerowej głowy.

W przypadku, gdy badanie wykaże obecność krwiaka konieczna jest interwencja chirurga.

Udzielenie pierwszej pomocy osobie cierpiącej na stłuczenie mózgu polega na ułożeniu chorego na miękkim podłożu z nieco podniesioną głową. Na głowę należy położyć worek z lodem bądź zimną wodą. W razie wymiotów należy delikatnie obrócić głowę chorego na bok oraz podsunąć miskę.

Jeżeli chory jest nieprzytomny, należy wezwać pogotowie. Do chwili przejęcia poszkodowanego przez ratowników medycznych powinien on być ułożony na boku z głową poniżej klatki piersiowej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • stłuczenie mózgu
  • stluczenie pnia mozgu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.