Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Stulejka (łac. phimosis) jest męskim schorzeniem wrodzonym, albo nabytym. Polega na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia, albo utrudnia ściąganie napletka we wzwodzie, albo w stanie spoczynku penisa.

Ladit 280x336

Stulejka może być pełna lub niepełna. Pełna występuje wtedy, gdy napletek nie pozwala odsłonić żołędzi.

Niepełna jest wówczas, gdy można częściowo odsłonić żołędzie, można całkowicie odsłonić żołędzie bez erekcji, albo można odsłonić żołądź w stanie erekcji, lecz z jednoczesnym zaciskaniem się napletka w tym stanie w rowku zażołędnym.

Stulejka może mieć charakter wrodzony, albo nabyty

Może też wystąpić nawet u mężczyzn w podeszłym wieku. Stulejka u dzieci jest naturalnym zjawiskiem. Zwężenie napletka wymaga odpowiedniego zabiegu. Jeżeli stulejka u dzieci nie przeszkadza w oddawaniu moczu, to nie stanowi powodu do niepokoju. Pediatra powinien obejrzeć penisa niemowlęcia lub dwulatka, ale na leczenie jest jeszcze dużo czasu.

Stulejka u dzieci nie jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Każdy, dobry pediatra odradzi zabieg u tak malutkiego dziecka.

Stulejka u dziecka wymaga zachowania odpowiedniej higieny

Podczas kąpieli niemowlaka należy myć wszystkie części ciała, tak samo. Nie należy podejmować żadnych prób odwodzenia napletka. U dziecka pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia, co trzy miesiące podczas kąpieli należy delikatnie odsłonić żołędzie.

Ladit 160x600

Jeżeli będzie to możliwe i dziecko nie odczuwa dyskomfortu, trzeba dokładnie umyć żołądź, zwłaszcza rowek znajdujący się poniżej główki prącia. Jeśli na penisie pojawi się stan zapalny, trzeba udać się do pediatry. Stan zapalny ma formę opuchlizny i zaczerwienienia, którym towarzyszy ból.

Jeśli chodzi o przypadłość, taką jak stulejka zabieg nie zawsze jest konieczny u dzieci, ale u dorosłych leczenie operacyjne jest normą. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Następnego dnia pacjent jest wypisywany ze szpitala. Stulejka po zabiegu jest już wyleczona.

Na penisie zostanie założony opatrunek. Pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza o czasie jego zmiany.

Opatrunek jest założony w ten sposób, żeby nie utrudniał oddawania moczu. Szwy na początku są bardzo delikatne, więc nie trzeba wiele aby je uszkodzić. Po operacji najlepiej nosić dopasowane, ale nie ciasne bokserki. Penis powinien znajdować się w pozycji pionowej. Przy okazji zmiany opatrunku, należy przemyć penisa.

W pierwszej fazie  gojenia mogą pojawić się drobne krwawienia.Opatrunku nie można wykonywać za pomocą płatków higienicznych, a ni też waty. Trzeba użyć wyjałowionych materiałów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • stulejka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.