Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane pierwsze objawy są przemijające i łagodne. Nie wywołują niepokoju, nie zmuszając do wizyty u lekarza.

Ladit 280x336

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego są związane ze zmianami czucia w kończynach, albo na twarzy. Może wystąpić całkowite, albo częściowe zaniewidzenie, albo epizody podwójnego widzenia.

Ponadto, jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane objawy początkowe są też związane z problemami z utrzymaniem równowagi, osłabieniem i niestabilnością chodu. Objawy stwardnienia rozsianego są związane z zaburzeniami wzroku, a także wiążą się z problemami z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchów.

Zaburzenia wzroku polegają na niewyraźnym widzeniu, albo widzeniu podwójnym, zwanym diplopią. Inne symptomy to zapalenie nerwu wzrokowego i mimowolne ruchy gałki ocznej. Rzadkim objawem towarzyszącym tej chorobie jest całkowita utrata wzroku. Utrata równowagi, zawroty głowy, a także drżenie kończyn i uczucie osłabienia to kolejne symptomy SM.

Objawy stwardnienia rozsianego dotyczą również zaburzeń napięcia mięśniowego, czyli tak zwanej spastyczności

Polega na wzmożonym napięciu mięśniowym i sztywności mięśni. Towarzyszą temu skurcze. Pojawia się uczucie mrowienia, drętwienie i uczucie palącego gorąca. Objawy stwardnienia rozsianego obejmują również zaburzenia mowy. Staje się spowolniona, bełkotliwa, zmienia się jej rytm.

Ladit 160x600

Chory może również mieć trudności z połykaniem, czyli tak zwaną dysfagię. Zaburzenia funkcji pęcherza moczowego i jelit przy SM wiążą się z potrzebą częstszego wypróżniania się, zaparciami i utratą kontroli nad ich pracą oraz nad momentem wypróżnienia.

Ostatni z wymienionych symptomów występuje rzadko. W przypadku choroby, takiej jak stwardnienie rozsiane objawy dotyczą również zaburzeń w sferze seksualnej.

Zmniejsza się popęd płciowy, a także wrażliwość na dotyk i inne bodźce. Jeśli chodzi o schorzenie, takie jak stwardnienie rozsiane objawy są związane z nadwrażliwością na ciepło. Staje się ona przyczyną przejściowego pogorszenia się stanu chorego.

Poza tym, stwardnienie rozsiane objawy ma ukryte, a mianowicie uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci i koncentracji. Uczucie zmęczenia towarzyszące chorobie jest nieprzewidywalne i niewspółmierne do czynności wykonywanych przez chorego. Należy do najczęściej spotykanych i uciążliwych objawów stwardnienia rozsianego.

Jeżeli zauważy się u siebie te objawy, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Bardzo pomocne w ich złagodzeniu są rehabilitacja, leki i fizjoterapia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • yhs-004

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.