Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Świerk pospolity jest drzewem należącym do sosnowatych. Rośnie dziko, zazwyczaj w górach i na wzniesieniach.

Ladit 280x336

Dorasta do 50 metrów, więc jest drzewem olbrzymim. Charakteryzuje się stożkowata koroną, prostą strzałą oraz czerwonobrązowa korowiną. Świerk posiada igły, które mają kształt rombu podczas przekroju. Igła świerku pospolitego przezywa maksymalnie do 7 lat.

Drzewo posiada szyszki, które po uzyskaniu dojrzałości zwisają w dół i posiadają maksymalnie 16 dcm długości. Szyszki są brunatnego koloru z lekkim połyskiem.

Świerk żyje 250 lat, natomiast szyszki wytwarzają w wieku 30-40 lat. Świerk pospolity poddaje się zabiegowi żywicowania, który polega na odcięciu płatków  kory i przecięciu drewna na wierzchniej warstwie dzięki czemu otwiera się przewody z żywicą.

Po tym zabiegu możliwe jest zbieranie żywicy, która służy do otrzymania olejku terpentynowego i kalafonii. Igliwie picea excelsa znajduje się bogata w kwas abietynowy żywica.

Świerk pospolity właściwości picea excelsa

Świerk zawiera witaminę C, prowitaminę A, a także flawonoidy, seskwiterpeny, glikozydy fenolowe, fenylokwasy, antocyjany, kwas bursztynowy, kwas szikimowy, jabłkowy, fumarowy, alkohole cukrowe, cukry, fito steryny.

Odwar z igliwia drzewa stanowi bogatą zawartość witaminy C wraz z flawonoidami, dzięki czemu działa wykrztuśnie osuszająco na drogi oddechowe, a także rozkurczowo na mięsnie gładkie tchawicy i oskrzeli. Świerk pospolity ma działanie mukolityczne i działa pobudzająco na soki trawienne wydzielane z organizmu oraz przeciwzapalnie na błonę śluzową układu pokarmowego.

Ladit 160x600

Jest niepotny i moczopędny. Odwar jest stosowany w nieżycie układu oddechowego, a zwłaszcza w sytuacji gdy występuje flegma. Pomaga oczyszczać drogi oddechowe oraz usuwać ropna wydzielinę. Dzięki niemu lepiej się oddycha. Świerk hamuje rozwój bakterii i grzybów oraz pobudza diurezę.

Świerk pospolity zastosowanie

Olejek ze świerku jest żółciopędny oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego, a także działa moczopędnie i przyspiesza wentylację płuc. Olejek można brać doustnie, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu zatok oraz usuwaniu ropy z nosa i gardła.

Pobudza uwalnianie żółci, a nawet wypędza skutecznie pasożyty z dróg żółciowych i jelit. Świerk pospolity pod postacią olejku jest idealny do nacierania przy bólach nerwowych, bólach mięśni i stawów, a także przynosi pozytywne efekty podczas reumatyzmu.

Jeżeli wcieramy go w kończyny dolne i plecy, mamy gwarancję pobudzenia krążenia krwi oraz limfy.  Warto użyć olejku przy inhalacji podczas kataru, a także zapaleniu zatok, grypie i przeziębieniu. Olejek z picea excelsa jest idealny do zażywania doustnego z dodatkiem miodu, mleka.

Jest skuteczny przy osuszaniu oskrzeli, dlatego od dawna polecany był przy chorobach płuc, ropnych zapaleniach oraz zgorzeli. Syrop świerkowy warto zażywać łyżkami przy przeziębieniu i grypie jako naturalne lekarstwo. Zażywa się go kilka razy dziennie. Jest prostu w wykonaniu.

Wystarczy świeże rozdrobnione igliwie lub gałązki z igliwiem zalać wodą i gotować 5-10 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu podawać z miodem i pić po szklance wywaru.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • świerk zastosowanie
  • syrop ze świerku właściwości
  • inhalacje ze swierku
  • właściwości świerku
  • pedy swierku witaminy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.