Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pierwsze objawy świerzbu to uporczywy świąd, który nasila się nocą. Przyczyną tego jest rozgrzanie ciała w pościeli, co powoduje uaktywnienie się świerzbowców.

Ladit 280x336

Najczęściej zmiany skórne znajdują się na bocznych powierzchniach palców rąk. Znajdują się tam nory świerzbowcowe, czyli korytarze ryte przez samiczki w warstwie rogowej naskórka. Mają długość wynoszącą od kilku do kilkunastu milimetrów.

Stają się widoczne po posmarowaniu skóry nalewką jodową. Rozluźnione komórki warstwy rogowej znacznie silniej chłoną jod. Objawy świerzbu u ludzi to również wysypka grudkowo - pęcherzykowa. Zmiany skórne mają postać grudek i plam, które są zlokalizowane w charakterystycznych miejscach.

Wysypka towarzysząca świerzbowi jest zwana osutką. Osutka jest uogólnioną wysypką skórną, towarzyszącą wielu chorobom, między innymi płonicy, odrze i ospie. Osutka występuje też u zwierząt. Niekiedy wysypka pojawia się w wyniku uczulenia na leki, albo zatrucia lekami.

Najczęściej występuje w towarzystwie pokrzywki, wyprysków, rumieni, a także pęcherzyków. Bardzo dokuczliwe swędzenie przyczynia się do drapania. Powstają wówczas tak zwane przeczosy. Konsekwencją drapania są również wtórne zakażenia bakteryjne.

Ladit 160x600

Objawy świerzbu najczęściej pojawiają się na palcach rąk, nadgarstkach, fałdach skórnych, zgięciach i na tułowiu

Poza tym objawy świerzbu mogą pojawić się na pośladkach i w okolicach intymnych. Zmiany nie obejmują zwykle pleców i twarzy. Wyjątkiem jest jedynie świerzb norweski i odmiana odzwierzęca. U osób, które dbają o higienę objawy świerzbu są bardzo trudne do rozpoznania, a nory wykonane przez świerzbowce niemal niedostrzegalne.

U dzieci świerzb objawy ujawnia zwykle na dłoniach i podeszwach. Diagnoza tej choroby u dzieci i alergików jest utrudniona.

Jeśli chodzi o świerzb objawy są bardzo podobne do symptomów alergii. Jeżeli dojdzie do pomyłki, choroba jest leczona niewłaściwie i rozwija się dalej. Co gorsza, zażywane środki mogą osłabić odporność chorego, ułatwiając bytowanie świerzbowców.

Dlatego w przypadku choroby takiej jak świerzb objawy nie powinny być jedyną podstawą do postawienia diagnozy. Należy jeszcze skierować chorego na specjalne badanie mikroskopowe. Wtedy będzie pewne, że przypadłość to świerzb objawy i leczenie zostanie zaplanowane w odpowiedni sposób.

Lekarz musi stwierdzić charakterystyczne norki świerzbowcowe, przeczosy w typowych miejscach, a także zbadać, czy przypadłość nie jest związana z wszawicą odzieżową lub świądem skóry o innym podłożu i etiologii. Wtedy jest pewne, że postawiono właściwą diagnozę.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • różyczka objawy
  • świerzb zdjęcia
  • świerzb norweski
  • świerzb norweski zdjęcia
  • odra choroba

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.