Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Świnka objawy mają swe źródło w odczynie zapalnym, pojawiającym się w obrębie ślinianek przyusznych. Świnka jest jedna z najbardziej znanych chorób, które przechodzi się w okresie dojrzewania.

Ladit 280x336

U dzieci objawy świnki są łagodniejsze niż w przypadku, gdy atakuje dorosłych. W pewnych przypadkach, gdy zostanie zdiagnozowana świnka objawy są bardzo słabo widoczne. Bezobjawowy przebieg polega na tym, że nie pojawiają się żadne dolegliwości, które mogłyby wskazywać na zakażenie.

Wówczas zachorowanie stwierdza się tylko na podstawie badań krwi. Jeśli świnka objawy ma niezbyt wyraźne i sugestywne, chorzy często cierpią na powikłania, które są bardzo groźne dla zdrowia. Jednym z powikłań świnki jest zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych.

Wirus po zaatakowaniu ślinianek, trafia do opon mózgowo - rdzeniowych. Czasami dociera do obu narządów jednocześnie. Symptomem powikłań są bóle głowy, wymioty i gorączka. W kolejnej fazie rozwoju powikłania pojawiają się bóle brzucha i lekka sztywność karku. Świnkowemu zapaleniu opon może towarzyszyć zapalenie mózgu.

Wówczas dziecko traci przytomność, a jego źrenice nie reagują na światło. Zapalenie jąder jest powikłaniem, które dotyczy głównie nastolatków i dorosłych mężczyzn, rzadziej chłopców. Powikłanie objawia się gwałtownym powiększeniem jąder. Są opuchnięte i bolesne. Zwykle towarzyszy temu wzrost temperatury ciała. U kobiet cierpiących na świnkę może dojść do powikłań w postaci zapalenia trzustki.

Ladit 160x600

Objawy świnki mogą być uciążliwe ze względu na zapalenie ślinianek przyusznych

Czasem mogą wystąpić przerzuty na pozostałe pary ślinianek. Powoduje to bardzo rozległy obrzęk, który utrudnia oddychanie. Inne objawy świnki są związane z bólem w okolicach uszu. Jest on spowodowany obrzękiem ślinianek Może pojawiać się po jednej, albo po obu stronach głowy.

Obrzęk prowadzi do rozciągnięcia skóry w miejscach, które są objęte stanem zapalnym. Sprawia wrażenie gładkiej i błyszczącej. Dodatkowo ból powoduje trudności z przełykaniem i otworzeniem ust.

Choroba świnka występuje też w towarzystwie podwyższonej temperatury ciała, bólu głowy i mięśni. Jeśli chodzi o objawy świnka może też objawiać się spadkiem apetytu i nieznacznym spadkiem masy ciała.

Objawy choroby zazwyczaj ustępują samoistnie. Proces zdrowienia rozciąga się na kilka, a czasami kilkanaście dni. Gorączka zwykle spada po upływie pierwszych dwóch lub trzech dni od zakażenia. Obrzęk ślinianek utrzymuje się przez około dziesięć dni od zakażenia. Po tym czasie chory może czuć się osłabiony.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • swinka choroba
  • świnka objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.