Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kiła (syfilis) należy do bardzo poważnych chorób. Początkowo objawy są bardzo łatwo ignorowane przez pacjenta, a to właśnie w tym okresie należy podjąć leczenie.

Ladit 280x336

Dopiero po upływie 2 lat kiła przechodzi w tzw. fazę późną. Jedynym skutecznym sposobem terapii jest leczenie oparte na antybiotykach, a mianowicie na penicylinie.

Należy dodać, że ta sama osoba może chorować na kiłę wiele razy. Przebycie choroby nie powoduje odporności na wywołujące ją drobnoustroje. Stąd tak ważną rolę odgrywa profilaktyka.

Kiła czyli syfilis - choroba zakaźna

Kiła, zwana także syfilisem jest zaliczana to grona układowych chorób zakaźnych. Są one przenoszone drogą płciową, a wywołuje je bakteria zwana krętkiem bladym.

Drobnoustrój przedostaje się do organizmu za pośrednictwem uszkodzenia skóry, albo nieuszkodzonej błony śluzowej. Następnie dochodzi do namnożenia się bakterii w miejscu zakażenia oraz rozprzestrzenienia się jej wraz z limfą i krwią.

Syfilis rozwija się w kilku fazach. W zależności od etapów rozwoju choroby różnią się jej objawy.

Objawy syfilisu

We wczesnej fazie rozwoju choroby (3 ? 9 tygodni od zakażenia) powstaje niewielkie, pojedyncze owrzodzenie o okrągłym kształcie. Po upływie około 3 tygodni objaw pierwotny ustępuje.

Dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych w okolicy miejsca zakażenia. Kiła może mieć bezobjawowy początkowy przebieg. Opryszczka może nie wystąpić w ogóle, albo mogą ja zastąpić nadżerkowe zmiany, które ją przypominają

Ladit 160x600

Objawy syfilisu w drugiej fazie rozwoju choroby obejmują osutkę (nieswędząca wysypka kiłowa). Osutka może mieć postać niewielkich plamek o czerwonym zabarwieniu pojawiających się w obrębie dłoni, stóp, głowy i śluzówek.

Następnie dochodzi do pojawienia się wysypek nawrotowych. Mają one postać grudek. Mogą grupować się w różnych miejscach.

W razie ich uszkodzenia powstają trudno gojące się rany, z których wycieka surowiczy płyn. Po upływie dwóch lat od zakażenia zaczyna się rozwijać kiła późna.

W tym okresie choroby objawy dotyczą głównie zmian w obrębie wewnętrznych narządów, takich jak wątroba i nerki. Kiła może zaatakować układ nerwowy oraz układ sercowo ? naczyniowy.

Objawy mogą wystąpić w obrębie oczu, stawów, skóry i kości. Mogą pojawiać się kilaki, które są rozpadającymi się guzami.

Co gorsza, występują one nie tylko w obrębie skóry, ale także w mózgu i rdzeniu. Nieleczona kiła prowadzi do groźnych powikłań i śmierci.

Skuteczne leczenie kiły (syfilisu)

Jak zostało wspomniane na wstępie kiła powinna być leczona penicyliną. Należy dodać, że terapia zwykle trwa do 20 ? 30 dni, więc tym bardziej trzeba zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia niepokojących objawów.

Zadaniem antybiotyku jest zlikwidowanie zarazków choroby, a jednocześnie zapobieganie dalszym uszkodzeniom narządów. W okresie terapii pacjent powinien unikać kontaktów seksualnych.

Raz wyrządzone szkody w organizmie nie mogą być wyleczone. Można natomiast zlikwidować zakażenie.

Jedynym skutecznym sposobem na zapobieganie chorobie jest unikanie stosunków bez zabezpieczenia. Należy zawsze stosować prezerwatywy.

Partnerzy powinni zbadać krew przed rozpoczęciem współżycia i stworzyć monogamiczny związek.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.