Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Syfilizm (łac. syphilis) jest chorobą znaną też pod nazwą kiły. Schorzenie jest przenoszone drogą płciową oraz wywoływane przez krętka bladego.

Ladit 280x336

Syfilizm może rozprzestrzeniać się również drogą przezłożyskową.

Choroba może być podejrzewana na podstawie badania fizykalnego i wywiadu epidemiologicznego. Ostateczne rozpoznanie może zostać ustalone na podstawie badań laboratoryjnych. Syfilizm wykryty odpowiednio wcześnie może być skutecznie leczony za pomocą antybiotyków.

Warto wiedzieć jak wygląda przebieg choroby, takiej jak syfilizm. Zdjęcia są dostępne w sieci internetowej i opracowaniach medycznych.
Wczesny syfilizm trwa do dwóch lat od chwili zakażenia.

Po upływie tego okresu zaczyna rozwijać się kiła pierwszego okresu. Symptomy, jakimi objawia się wówczas syfilizm zdjęcia obrazują w bardzo dokładny sposób. Może dojść do pojawienia się niebolesnej zmiany pierwotnej. Towarzyszy temu powiększenie węzłów chłonnych.

Jak długo goją się rany podczas syfilizmu?

Rana goi się samoistnie w ciągu około 3-4 tygodni. Pierwszorzędowy syfilizm prowadzi do takich powikłań, jak stulejka, załupek, obrzęk stwardniały i wtórne zakażenie. W kolejnym etapie (II-rzędowy syfilizm) zdjęcia obrazują charakterystyczną wysypkę śluzowo-skórną.

Ladit 160x600

Drugorzędowa kiła charakteryzuje się również bezbolesnym bądź uogólnionym powiększeniem węzłów chłonnych. Zmiany skórne towarzyszące chorobie początkowo mają postać blado-czerwonych bądź różowych plamek o średnicy 5-10 mm.

Mogą być one zlokalizowane na tułowiu oraz bliższych odcinkach kończyn. Po kilku tygodniach (II rzędowy syfilizm) zdjęcia prezentują również czerwone zmiany grudkowe. Obraz kliniczny poszerza się także o kłykciny płaskie. Powstają one z czerwonych zmian grudkowych ulegających martwicy.

Grudki znajdujące się w wilgotnych częściach ciała, takich jak okolice worka mosznowego, odbytu, sromu i wewnętrznej powierzchni ud mogą się z czasem powiększać. Wtedy dochodzi do powierzchownej erozji i powstanie szarawo-białych zmian.

Czy ból głowy może być objawem syfilizmu?

Zmiany skórne nie są jedyną dolegliwością towarzyszącą zakażeniu krętkiem bladym.

Pacjent cierpi na bóle gardła, gorączkę i bóle głowy. Ponadto może wystąpić podrażnienie opon mózgowych bądź ich zapalenie, utrata łaknienia i złe samopoczucie. Brak leczenia w okresie drugorzędowego syfilizmu prowadzi do rozwoju późnej postaci choroby.

Może dojść do wystąpienia tzw. kiły utajonej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • syfilizm

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.