Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W Polsce szczepienie dzieci jest według ustawy obowiązkiem, ale niestety lekarze mogą tylko namawiać do nich, a nie zmuszać.

Ladit 280x336

Według ostatnich badań łączna liczba niezaszczepionych dzieci może wynosić nawet 5000 w każdym roku.

Każde zdrowe dziecko w ciągu pierwszych 24 godzin życia na oddziale noworodkowym otrzymuje pierwsze dawki szczepionki przeciwko gruźlicy oraz WZW typu B.

W niektórych przypadkach, czyli takich, w których dziecko urodziło się przed czasem, kiedy jest chore lub kiedy waga urodzeniowa jest mniejsza od wymaganych 2 kg to wtedy szczepienia są odraczane na kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Oprócz takich sytuacji są niestety i takie, w których sami rodzice nie zgadzają się na podstawowe szczepienia.

Odmowa szczepień

Większość rodziców nie zgadza się na szczepienie dzieci przeciwko żółtaczce, gdyż w składzie tejże szczepionki znajduje się substancja konserwująca jaką jest pochodna rtęci ? tiomersal.

Pomimo tego, że nie jest ona szkodliwa to na rynku pojawiła się nowa szczepionka, która jej nie zawiera. Jednakże jej koszt wynosi około 50 zł.

Warto pamiętać, że odmawiając szczepienia dziecka zwiększa się ryzyko zachorowań zwłaszcza u osób wrażliwych.

Jeśli dojdzie do zarażenia jednej osoby to może ona zakazić kolejne dzieci, które jeszcze nie zostały zaszczepione, a są np. w trakcie.

Może to doprowadzić do wystąpienia tzw. epidemii wyrównawczych, gdyż wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze tylko czekają na okazję, aby zaatakować nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Dlatego właśnie co jakiś odnotowuje się ogniska chorób takich jak krztusiec, ospa wietrzna, odra czy wiele innych.

Szczepienia a choroby

Wiele ruchów antyszczepionkowych twierdzi, że szczepienia powodują wiele groźnych chorób. Jednakże osoby szczepione, nawet te wiele lat temu żyją do dnia dzisiejszego i nie cierpią z powodu chorób, które rzekomo miały wystąpić.

Ruchy te utrzymują, że szczepienia mogą wywołać m.in. autyzm, cukrzycę, stwardnienie rozsiane czy też zapalenie wątroby.

Ladit 160x600

Według najnowszych badań okazuje się, że autyzm jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Co ciekawe przeciwnicy szczepionek twierdzą, że szczepionka przeciw grypie ma związek z poronieniem, ale według ostatnich badań nie jest to prawdą.

Szczepienie przeciw pneumokokom

Dzięki temu, że taka szczepionka powstała zachorowalność na sepsę pneumokokową lub zapalenie opon mózgowo ? rdzeniowych spadła niemalże do zera, a zachorowania nieszczepionych dorosłych ? o ponad 50%.

Dlatego warto pomyśleć rozsądnie i zaszczepić dzieci przeciwko pneumokokom i tym samym nie ryzykować ich zdrowia, a nawet życia.

Czy warto szczepić?

Oczywiście, że tak. Jeśli dzieci, młodzież czy nawet dorośli nie poddadzą się szczepieniom to grozi to powrotem chorób zakaźnych, których teoretycznie się już nie spotyka.

Nie należy wierzyć we wszystko co jest napisane w internecie czy słuchać plotek. Lepiej skoncentrować się na sprawdzonych informacjach i wynikach badań.

Ale to niestety nie jest jedyny problem. Problemem, który jest rzeczywiście poważny to brak odpowiedniego zaplecza finansowego. Nie wszystkich rodziców stać jest na szczepionki przeciwko rotawirusom, meningokokom, pneumokokom, czy nawet ospie wietrznej, gdyż te szczepionki nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z tego powodu trwają rozmowy w temacie włączenia tych szczepień do kalendarza szczepień, gdyż stać jest na nie zaledwie 10 ? 20% rodziców.

Która szczepionka jest najważniejsza?

Oprócz tych obowiązkowych szczepień obecnie chyba najważniejszą jest ta chroniąca przeciw pneumokokom, gdyż to właśnie ona zbiera największe żniwa i atakują najmłodsze dzieci.

Pneumokoki powodują rozwój m.in. sepsy pneumokokowej i zapalenia opon mózgowo ? rdzeniowych, ale w zdecydowanej większości przypadków dochodzi również do uszkodzeń neurologicznych np. niedosłuchu, padaczki, zaburzeń rozwojowych i widzenia.

Z tego powodu zdrowe dziecko jeśli przeżyje staje się inwalidą wymagającym rehabilitacji i leczenia do końca swoich dni. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.