Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Do szczepień obowiązkowych zaliczane są te, które są realizowane według kalendarza szczepień dla pacjentów poniżej 19 roku życia oraz takich, którzy są szczególnie narażeni na choroby np. pracownicy służby zdrowia i studenci medycyny.

Ladit 280x336

Takie szczepienia realizowane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i są bezpłatne.

Tego rodzaju masowe szczepienie przyczyniają się do zahamowania krążenia drobnoustrojów chorobotwórczych i ochrony wszystkich osób (nie tylko tych zaszczepionych) w tym takich, które nie zostały wcześniej zaszczepione.

Dzięki takim akcjom zmniejsza się ryzyko zachorowań na poszczególne choroby zakaźne, a nawet do ich likwidacji.

Obowiązkowe szczepienia osób, które w większym stopniu zagrożone są zakażeniem
Do tego rodzaju szczepień zalicza się szczepienie przeciw WZW B.

Według wskazań producenta może być ona podana zarówno podskórnie jak i domięśniowo (wcześniej było możliwe podanie jej jedynie w iniekcji domięśniowej).

Szczepienie przeciw wściekliźnie. W roku 2014 była podawana osobom mającym kontakt z zakażonym lub podejrzanym o zakażenie zwierzęciem oraz takim, które mają wskazania indywidualne. W roku 2015 jest ono obowiązkowe dla osób, które są narażone na kontakt z potencjalnie chorymi na wściekliznę zwierzętami.

Szczepienie przeciw ospie podawane jest tak jak do tej pory wszystkim osobom. W 2015 roku jest jedna zmiana: zaleca się dwudawkowy cykl szczepienia.

Szczepienie przeciw błonicy jest obowiązkowe dla osób, które są narażone na zakażenie w wyniku potencjalnego kontaktu z chorymi. Od 2015 roku podaje się ją podskórnie lub domięśniowo jak to zaleca producent szczepionki.

Szczepionka przeciw tężcowi podawana jest przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach, zakażeniach i przy ewentualnym kontakcie z chorym na tężec. Według zaleceń producenta szczepionki można ją podawać podskórnie lub domięśniowo.

Kalendarz szczepień dzieci i młodzieży do lat 19

W ciągu pierwszych 24 godzin życia noworodek dostaje pierwszą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B w iniekcji podskórnej lub domięśniowej.

Ladit 160x600

Między 7 a 8 tygodniem życia dziecko dostaje kolejną dawkę szczepionki przeciw WZB typu B, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciwko krztuścowi, tężcowi, błonicy i Haemophilus influenzae typu B.

Między 3 a 4 miesiącem życia (po upływie 6 ? 8 tygodni od ostatniego szczepienia) dziecko otrzymuje drugą dawkę szczepień przeciw krztuścowi, tężcowi, błonicy i Haemophilus influenzae typu B oraz pierwszą dawkę szczepionki przeciwko polio.

Między 5 a 6 miesiącem życia, czyli po upływie 6 ? 8 tygodni od ostatniego szczepienia dziecko otrzymuje trzecią dawkę szczepionki przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy. W tym czasie należy również podać drugą szczepionkę przeciw Haemophilus influenzae typu B oraz polio.

Jednakże od 2015 roku wszedł zapis, że dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży, które urodziły się z wagą mniejszą niż 2500 g oraz takie, które nie mogą być zaszczepione pełnokomórkową

Szczepionką przeciw krztuścowi szczepi się szczepionką krztuścowo ? błoniczo ? tężcową z tzw. bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTap). Jeśli jednak orzeczono przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko tężcowi to wtedy wybiera się szczepionkę tężcowo ? błoniczą (DT).

W 7 miesiącu życia dziecko otrzymuje trzecią dawkę szczepionki przeciw WZW typu B.

Między 13 a 14 miesiącem życia podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciwko różyczce, śwince i odrze (od 2015 roku można również zastosować szczepionkę autenowaną skojarzoną).

Między 16 a 17 miesiącem życia należy dziecko zaszczepić czwartą dawką szczepionki przeciw krztuścowi, tężcowi i błonicy.

W 6 roku życia dziecka należy podać tzw. przypominającą dawkę szczepionki przeciw krztuścowi, tężcowi i błonicy, a także przeciwko polio.

W wieku 10 lat podaje się szczepionkę przypominającą przeciw różyczce, śwince i odrze.

W 14 roku życia szczepi się dziecko szczepionką przypominającą przeciwko tężcowi i błonicy, a wieku 19 ? trzecią dawką przypominającą tejże szczepionki. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.