Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się zazwyczaj dwa lub pięć dni po zainfekowaniu.

Ladit 280x336

Jest to charakterystyczne dla zakażeń paciorkowcami Grupy A. W przypadku choroby, jaką jest szkarlatyna, pierwsze objawy są ostre. U chorego pojawia się wysoka gorączka, która sięga do około 39 - 40 stopni Celsjusza.

Osoba zarażona paciorkowcem ma złe samopoczucie, a jej stan ogólny jest niezbyt dobry. Objawy szkarlatyny bardzo często wiążą się z bólami brzucha i uporczywymi nudnościami. Poza tym objawy szkarlatyny u dzieci często obejmują wymioty.

Od początku rozwoju szkarlatyna objawy ma związane ze zmianami w gardle. Powiększone migdałki, pokryte nalotem i zaczerwienione są jednym z głównych symptomów zakażenia paciorkowcem. Czasami chorobie towarzyszy klasyczna ropna angina.

Objawy szkarlatyny wiążą się z przekrwionymi, intensywnie czerwonymi łukami podniebiennymi

Objawy szkarlatyny obejmują także bolesne powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, które są ruchome i tkliwe. Nie mają tendencji do ropienia, a skóra nad nimi wygląda na zdrową. Należy jeszcze wspomnieć, że jeśli chodzi o chorobę taką, jak szkarlatyna objawy mogą  być związane ze zmianami skórnymi.

Ladit 160x600

U niektórych chorych pojawia się drobnoplamista, bardzo czerwona wysypka, która przypomina ślady ukłuć. Wysypka pojawia się głównie w miejscach zwiększonego ucieplenia skóry, a także w fizjologicznych zgięciach, zwłaszcza na tułowiu.

Największe nasilenie wysypki pojawia się na pośladkach i na brzuchu. Aby zdiagnozować te szkarlatyna objawy, zdjęcia są bardzo pomocne. W przypadku choroby, takiej jak szkarlatyna objawy pojawiają się na policzkach. Zaczerwieniona skóra kontrastuje z bladym trójkątem Fiłatowa.

Mianem tym określa się obszar twarzy w kształcie trójkąta, którego wierzchołkami są nos i kąciki ust. W jego obrębie nigdy nie ma wysypki.

Wysypka towarzysząca płonicy może być dyskretna lub bardzo dobrze widoczna. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o schorzenie, którym jest szkarlatyna objawy mają charakter retrospektywny. Oznacza to, że po upływie kilku dni, albo tygodni na dłoniach i stopach łuszczy się skóra.

Inne objawy skórne towarzyszące płonicy to linijne, czerwone wybroczyny. Ich obecność jest związana ze zwiększoną łamliwością naczyń krwionośnych. Znajdują się wzdłuż zgięć stawowych i przebiegu fałd skórnych. Specyficznym objawem płonicy jest również język malinowy.

Charakteryzuje się intensywną, czerwoną barwą, a brodawki smakowe są obrzęknięte i bardzo dobrze widoczne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.