Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się zazwyczaj dwa lub pięć dni po zainfekowaniu.

Jest to charakterystyczne dla zakażeń paciorkowcami Grupy A. W przypadku choroby, jaką jest szkarlatyna, pierwsze objawy są ostre. U chorego pojawia się wysoka gorączka, która sięga do około 39 - 40 stopni Celsjusza.

Osoba zarażona paciorkowcem ma złe samopoczucie, a jej stan ogólny jest niezbyt dobry. Objawy szkarlatyny bardzo często wiążą się z bólami brzucha i uporczywymi nudnościami. Poza tym objawy szkarlatyny u dzieci często obejmują wymioty.

Od początku rozwoju szkarlatyna objawy ma związane ze zmianami w gardle. Powiększone migdałki, pokryte nalotem i zaczerwienione są jednym z głównych symptomów zakażenia paciorkowcem. Czasami chorobie towarzyszy klasyczna ropna angina.

Objawy szkarlatyny wiążą się z przekrwionymi, intensywnie czerwonymi łukami podniebiennymi

Objawy szkarlatyny obejmują także bolesne powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, które są ruchome i tkliwe. Nie mają tendencji do ropienia, a skóra nad nimi wygląda na zdrową. Należy jeszcze wspomnieć, że jeśli chodzi o chorobę taką, jak szkarlatyna objawy mogą  być związane ze zmianami skórnymi.

U niektórych chorych pojawia się drobnoplamista, bardzo czerwona wysypka, która przypomina ślady ukłuć. Wysypka pojawia się głównie w miejscach zwiększonego ucieplenia skóry, a także w fizjologicznych zgięciach, zwłaszcza na tułowiu.

Największe nasilenie wysypki pojawia się na pośladkach i na brzuchu. Aby zdiagnozować te szkarlatyna objawy, zdjęcia są bardzo pomocne. W przypadku choroby, takiej jak szkarlatyna objawy pojawiają się na policzkach. Zaczerwieniona skóra kontrastuje z bladym trójkątem Fiłatowa.

Mianem tym określa się obszar twarzy w kształcie trójkąta, którego wierzchołkami są nos i kąciki ust. W jego obrębie nigdy nie ma wysypki.

Wysypka towarzysząca płonicy może być dyskretna lub bardzo dobrze widoczna. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o schorzenie, którym jest szkarlatyna objawy mają charakter retrospektywny. Oznacza to, że po upływie kilku dni, albo tygodni na dłoniach i stopach łuszczy się skóra.

Inne objawy skórne towarzyszące płonicy to linijne, czerwone wybroczyny. Ich obecność jest związana ze zwiększoną łamliwością naczyń krwionośnych. Znajdują się wzdłuż zgięć stawowych i przebiegu fałd skórnych. Specyficznym objawem płonicy jest również język malinowy.

Charakteryzuje się intensywną, czerwoną barwą, a brodawki smakowe są obrzęknięte i bardzo dobrze widoczne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.