Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Szkarlatyna (łac. Scarlatina) jest chorobą zakaźną atakującą głównie dzieci i wywołaną przez bakterię paciorkowca grupy A.

Ladit 280x336

Wytwarza ona toksynę erytrogenną. Paciorkowce zwane również streptotokami są kulistymi bakteriami tlenowymi i względnie beztlenowymi. Wywołują takie choroby, jak zapalenie gardła, zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, a także różę. Są częścią flory komensalnej jamy ustnej, jelit, skóry i górnych dróg oddechowych.

Co powoduje szkarlatynę u dzieci?

Szkarlatyna jest powodowana przez paciorkowca ropnego. Należy on do czynników etiologicznych anginy i paru innych chorób. Antygen bakteryjny jest bardzo podobny do niektórych antygenów człowieka.

Stąd też istnieje duże ryzyko powikłań w postaci chorób autoimmunologicznych. Schorzenie, o którym mowa występuje także pod nazwą płonicy.

Szkarlatyna u dzieci występuje głównie w okresie jesienno - zimowym. Jeszcze przed II wojną światową należała do najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Wtedy śmiertelność wynosiła 25%. Dziś choroba szkarlatyna już nie sieje spustoszenia. Obecnie śmiertelność spadła do poniżej 1%.

Jak dochodzi do zarażenia szkarlatyną

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest szkarlatyna zarażanie odbywa się drogą kropelkową, przez błony śluzowe gardła, albo uszkodzoną skórę. Źródłem zakażenia jest nosiciel paciorkowca, osoba chora na zakażenie paciorkowcowe, a także ozdrowieniec. Mianym tym określa się w medycynie osobę , u które objawy choroby zakaźnej ustąpiły.

Ladit 160x600

Szkarlatyna, choroba dość rzadko spotykana, wciąż jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dzieci.

Bardzo groźne są jej powikłania, które obejmują zapalenie ucha środkowego, zapalenie stawów, gorączkę reumatyczną, a także kłębuszkowe zapalenie nerek. Szkarlatyna u dzieci bardzo często powoduje zapalenie ucha środkowego, dlatego terapia powinna zostać podjęta bardzo szybko.

Diagnoza i konsekwencje szkarlatyny

Szkarlatyna jest rozpoznawana w badaniach dodatkowych, w ostrym okresie choroby. Wykonuje się podwyższoną ilość leukocytów, a także podwyższone ASO.

Lekarz pobiera także wymaz z gardła, aby stwierdzić występowanie paciorkowca grupy A. Szkarlatyna u dzieci jest często mylona z różyczką i odrą. Poza tym ma przebieg i objawy podobne do takich schorzeń jak zespół wstrząsu toksycznego, choroba Kawasakiego i zakażenie gronkowcowe.

Szkarlatyna przyranna charakteryzuje się tym, że zakażenie następuje przez uszkodzoną skórę. Ma przebieg podobny do płonicy o przebiegu septycznym, ale nie występuje w towarzystwie anginy. Polega na zmianach skórnych. Po zakończeniu leczenia, również mogą pojawić się powikłania w postaci chorób immunologicznych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • szkarlatyna
  • szkarlatyna u dzieci
  • szkarlatyna objawy
  • szkarlatyna zdjecia
  • co powoduje szkarlatyne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.