Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy szpiczaka mnogiego są związane z bólami kostnymi, które w większości przypadków są zlokalizowane w okolicy kręgosłupa i żeber. Dolegliwości bólowe mogą się wiązać także z bólem głowy.

Ladit 280x336

Zwykle nasilają się wtedy, gdy chory przebywa w ruchu. Nie pojawiają się w nocy. Objawy szpiczaka mnogiego są także związane z osteoporozą. W przebiegu choroby może dojść do złamań patologicznych kości i obniżenia wzrostu o kilkanaście centymetrów.

Poza tym, objawy szpiczaka mnogiego obejmują niedokrwistość. W przebiegu choroby pojawiają się nieregularne krwawienia z nosa i dziąseł. Inne symptomy to łatwe powstawanie siniaków.

Szpiczak mnogi objawy może mieć związane także z zespołem ucisku rdzenia kręgowego i neuropatią obwodową są to główne symptomy o charakterze neurologicznym pojawiające się w przebiegu tej choroby nowotworowej.

Szpiczak mnogi objawy ma związane z hiperkalcemią.

 

Gorączka występuje rzadko, chyba że dochodzi do zakażeń, które często zdarzają się w przebiegu szpiczaka mnogiego. Zakażenia, które występują najczęściej to zapalenie płuc, zapalenie dróg moczowych i zapalenie opon mózgowych.

Szpiczak mnogi objawy może mieć związane także z niewydolnością nerek i zespołem nadlepkości krwi. Inne symptomy to hepatomegalia i splenomegalia.

Ladit 160x600

Niedokrwistość występująca w przebiegu szpiczaka mnogiego jest określana mianem anemii chorób przewlekłych i oznaczana także skrótem ACD. Niedokrwistość tego typu występuje u osób chorych z pobudzeniem układu immunologicznego powiązanym z procesem zapalnym.

Charakteryzuje się tym, że występuje mała liczba retikulocytów, zmniejszona produkcja erytrocytów, a także małe stężenie żelaza i transferyny, przy jednocześnie zwiększonym stężeniu ferrytyny.

Przyczyną wystąpienia niedokrwistości chorób przewlekłych są przewlekłe zakażenia bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze, a także nowotwory złośliwe i choroby o podłożu autoimmunologicznym. Niedokrwistość tego typu pojawia się zwykle kilka miesięcy po ujawnieniu choroby podstawowej oraz wiąże się z ogólnymi objawami niedokrwistości, a także z objawami związanymi z chorobą podstawową.

Badanie morfologiczny wykazuje występowanie mikrocytów, małą liczbę retikulocytów oraz przyśpieszone OB. Poza tym dochodzi do zwiększonego stężenia cytokin i białek fazy ostrej.

Występuje także małe stężenie żelaza oraz znacząco zmniejszone występowanie transferyny i TIBC w surowicy. Leczenie polega na dążeniu do wyleczenia choroby podstawowej. W przypadku, gdy występuje ciężka niedokrwistość konieczne jest przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • szpiczak a ferrytyna

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.