Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Szpiczak mnogi ( łac. myeloma multiplex) jest nowotworem układu krwiotwórczego. Szpiczak mnogi został opisany przez angielskiego lekarza S. Solly?ego w połowie XIX wieku.

Ladit 280x336

Zapadalność w Europie wynosi około 40 : 1 000 000, przy czym należy dodać, że szpiczak mnogi występuje z reguły u osób w wieku od 60 do 65 lat. Szpiczak mnogi przerzuty daje bardzo szybko.

Ten nowotwór złośliwy ma rozsiany charakter, dlatego jest szczególnie groźny pod tym względem. W przypadku choroby, takiej jak szpiczak mnogi rokowania są na ogół złe, podobnie jak w przypadku innych nowotworów złośliwych.

Nowotwory złośliwe np. szpiczak mnogi, rokowania mają związane z obecnością przerzutów i stopnia zaawansowania zmian. Przeciętnie, dla osób cierpiących na chorobę nowotworową taką jak szpiczak mnogi, rokowania wiążą się z przeżyciem od 50 do 55 miesięcy.

W przypadku nowotworu, jakim jest szpiczak mnogi, diagnostyka jest bardzo złożona. Rozpoznanie odbywa się w oparciu o kryteria duże i małe.

 

Do pierwszej grupy należy między innymi obecność plazmocytów w biopsji tkankowej. Z kolei do drugiej grupy zalicza się obecność ognisk osteolitycznych w kośćcu.

Ladit 160x600

Nowotwór, o którym mowa wyżej jest nowotworem złośliwym, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu pojęciu. Nowotwór złośliwy jest utworzony z komórek charakteryzujących się niskim zróżnicowaniem.

Nowotwór złośliwy charakteryzuje się budową, która znacząco odbiega od budowy prawidłowych tkanek. Do jego głównych cech należy także zaliczyć szybki wzrost, brak torebki i atypię są to podstawowe własności odróżniające go od nowotworu łagodnego. Nowotwór złośliwy rozprzestrzenia się poprzez naciekanie pobliskich tkanek. Wrasta między komórki powodują upośledzenie ich funkcji.

Nowotwór złośliwy nacieka również naczynia limfatyczne i krwionośne. Kiedy przedostanie się do ich światła dochodzi do przerzutów. Komórki nowotworowe wędrują wraz z chłonką lub krwią do odległych miejsc organizmu, dając początek nowemu guzowi. Nowotwory złośliwe bardzo często są utożsamiane tylko z rakiem. Tymczasem rak jest tylko jedną z wielu postaci tego nowotworu.

W przypadku szpiczaka mnogiego należy jeszcze wspomnieć o różnicowaniu, które następuje podczas diagnostyki. Wykonanie szczegółowych badań jest konieczne, ze względu na podobieństwo przebiegu choroby do innych poważnych schorzeń.

Szpiczak mnogi jest bardzo podobny do chłoniaków i białaczki,  także przerzutów nowotworów do kości. Poza tym, początkowe symptomy szpiczaka mnogiego są charakterystyczne także dla przewlekłych zakażeń i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Stąd też wykonanie badań dodatkowych jest konieczne, aby wykluczyć inne schorzenia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • szpiczak mnogi przerzuty
  • myeloma multiplex

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.