Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie szumów usznych opiera się zwykle na terapii TRT, która charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością. Metoda TRT jest stosowana w wyspecjalizowanych ośrodkach i polega na uaktywnianiu procesu habituacji szumu.

Ladit 280x336

Leczenie szumów usznych z zastosowaniem terapii TRT wymaga zastosowania specjalnego nagrania z szumem szerokopasmowym. Chory słucha szumu, co powoduje, że szumy uszne są mniej odczuwalne.

Leczenie szumów usznych może przebiegać także w inny sposób. Stosowanie aparatów słuchowych pomaga leczyć szumy uszne. Leczenie tego typu jest wykorzystywane w przypadku, gdy doszło do urazów w uchu wewnętrznym, albo kiedy choroba jest spowodowana postępującym procesem starości.

Ucho wewnętrzne jest narządem złożonym z przedsionka, ślimaka i kanałów półkolistych. Odpowiada nie tylko za zmysł słuchu, ale również za zmysł równowagi. W niektórych przypadkach, gdy występują się szumy uszne, leczenie wymaga zastosowania leków usprawniających krążenie naczyniowe w błędniku oraz naczyniach mózgowych.

'Jeśli chorobie towarzyszy depresja, konieczne jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych i uspokajających.

 

Efekty działania leków tego typu nie są zwykle tak wysokie, jak w przypadku TRT, chyba że środki farmakologiczne mają na celu wyleczenie choroby podstawowej, która powoduje szumy uszne.

Ladit 160x600

Leczenie ma więc w tym przypadku charakter przyczynowy. Ostatnią z metod jest stymulacja laserem, która ma na celu zainicjowanie samodzielnej naprawy uszkodzeń komórek słuchowych przez organizm chorego, aby w ten sposób ustąpił szum w uchu. Leczenie jest skuteczne, ale nie zawsze stosowane.

Leki przeciwdepresyjne stosowane niekiedy w leczeniu szumów usznych są zwane również tymoleptykami. Są to leki psychoaktywne, które wywierają terapeutyczny wpływ na objawy zespołu depresyjnego, w tym również na zaburzenia nastroju.

Tymoleptyki są również stosowane w leczeniu innych zaburzeń psychicznych, między innymi w terapii fobii społecznej, zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych.

Są zróżnicowaną grupą leków, wśród których można wyróżnić inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin. Monoaminy obejmują noradrenalinę, dopaminę i serotoninę.

Leki hamują wychwyt zwrotny noradrenaliny i serotoniny, zwiększając ich stężenie w szczelinie synaptycznej. Powodują tym samym zwiększoną stymulację układu noradrenergicznego i serotoninergicznego w mózgu.

Kolejną grupą leków przeciwdepresyjnych są leki o receptorowych mechanizmach działania. Należą do nich antagoniści receptora alfa, inhibitory wychwytu serotoniny, które blokują receptor serotoninowy, a także antagoniści receptorów adrenergicznych. Inhibitory monoaminooksydazy to kolejna grupa leków antydepresyjnych.

W jej ramach można wyróżnić nieselektywne i selektywne środki. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.