Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy szumów usznych są związane z subiektywnym wrażeniem słyszenia różnych dźwięków, między innymi szmeru i szumu. Objawy szumów usznych mogą być również związane z pulsowaniem, dzwonieniem, tykaniem i piszczeniem.

Ladit 280x336

Niekiedy objawy szumów  usznych przyjmują postać gwizdania. Różnorodność charakteru dźwięków występujących w przebiegu choroby jest zatem dość duża.

Należy zaznaczyć, że choć w przypadku choroby, jaką są szumy uszne, objawy nie są bardzo uciążliwe, konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Wynika to z powikłań jakie mogą powodować szumy uszne.

Objawy utrzymujące się długo zwykle prowadzą do zaburzeń koncentracji, a także uczucia bezsenności, zmęczenia i wyczerpania. W skrajnych przypadkach zdarza się depresja, którą powodują szumy uszne.

Objawy powodujące zmęczenie prowadzą do zaburzeń psychicznych, którym mogą towarzyszyć także myśli samobójcze. Koncentracja jest zjawiskiem polegającym na umiejętności skupienia uwagi na określonym obiekcie oraz utrzymywaniu jej w czasie.

Może następować pod wpływem świadomego działania człowieka, albo samoistnie, bez wyraźnej woli człowieka, podczas postrzegania zjawiska, albo prowadzenia działania.

 

W przypadku, gdy występują szumy uszne, człowiek nie jest w stanie skierować i zintensyfikować swojej uwagi na wybrany przez siebie zakres lub określone myśli, co z czasem przyjmuje charakter zaburzeń.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy szumy uszne prowadzą do depresji, mogą im towarzyszyć także myśli samobójcze, zwane też myślami suicydalnymi. Są zróżnicowanymi w natężeniu fantazjami dotyczącymi samobójstwa.

Większość osób nigdy nie posuwa się do realizacji swoich planów. Depresja jest związana z obniżeniem sprawności myślenia, zaburzenia uwagi i koncentracji oraz niemożnością podjęcia decyzji oraz poczuciem nieuzasadnionej winy, w tym także obniżeniem poczucia własnej wartości.

U osoby cierpiącej na depresję można zauważyć spowolnienie lub podniecenie ruchowe, bezsenność lub nadmierną senność oraz spadek lub wzrost apetytu. Inne symptomy świadczące o depresji są związane z brakiem odczuwania przyjemności związanej z wykonywaniem różnych czynności oraz obniżeniem nastroju lub dysforią.

Chcąc zapobiegać szumom usznym, warto chronić uszy przed nadmiernym hałasem używając ochraniaczy w miejscu pracy, gdzie pracownik jest narażony na nadmierny hałas, a także unikać leków, które powodują uszkodzenie słuchu.

Poza tym, konieczne jest zapanowanie nad bezsennością, zmęczeniem,  wyczerpaniem i nerwicą, które są jednymi z czynników etiologicznych choroby, o której mowa. Warto także ograniczać słuchanie głośnej muzyki, w tym również przez słuchawki douszne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.