Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Szumy uszne (łac. tinnitus auris) są grupą nieprzyjemnych doznań dźwiękowych, które charakteryzują się pochodzeniem endogennym. Szumy uszne zazwyczaj są objawami drobnych uszkodzeń ucha wewnętrznego.

Ladit 280x336

Szumy uszne mają charakter subiektywny, co oznacza, że są słyszane wyłącznie przez osobę, u której występuje dyskomfort. Nie pochodzą z otoczenia, ale mogą być generowane przez zbyt głośny dźwięk. Są odczuwane przez chorego w uszach lub w głowie.

W ich ramach można wyróżnić szum nerwowy, uszny i czaszkowy. Szum nerwowy jest bardzo często pozostałością zapalenia ucha środkowego i błędnika, albo pracy w hałasie.

Tego typu szumy uszne przyczyny mogą mieć w postępującym procesie starzenia. Szum uszny naczyniopochodny charakteryzuje się tym, że jest pulsujący. Nasila się w wyniku emocji, wysiłku fizycznego oraz poruszania głową.

Etiologia tej choroby jest związana z uszkodzeniami w obrębie ucha wewnętrznego. Należy do elementów zmysłu równowagi i słuchu. Jego budowa składa się z przedsionka wypełnionego płynem.

Prowadzi do niego okienko owalne i pełni funkcję odbierania drgań mechanicznych.

 

Kolejnym elementem budowy ucha wewnętrznego jest ślimak, który ma postać zwiniętego kanału zawierającego właściwy narząd słuchu. Odbiera drgania cieczy i wzbudza impulsy nerwowe.

Ladit 160x600

Trzecim elementem budowy ucha wewnętrznego są kanały półkoliste obejmujące błędnik błoniasty, który jest wypełniony płynem i zawierający ziarenko węglanu wapnia, czyli tak zwany otolit. Informuje o położeniu ciała w przestrzeni.

W większości przypadków, gdy występują szumy uszne, przyczyny nie udaje się określić. Z reguły przyczyny szumu w uszach pochodzą z centralnego układu nerwowego i mają swe źródło w mózgu.

Wynikają wówczas z niewłaściwego przetwarzania impulsów docierających do mózgu. Ekspozycja na zbyt silny bodziec dźwiękowy powoduje szumy uszne. Przyczyny w tym przypadku to na przykład praca w nadmiernym hałasie i słuchanie za głośnej muzyki.

Szumy uszne mogą być powodowane przez infekcję górnych dróg oddechowych i zatoki. Szumy uszne są niekiedy skutkiem nadciśnienia tętniczego, urazu czaszki, uszkodzenia komórek rzęskowych będących częścią ślimaka oraz zaleganiem woskowiny w uchu.

Uszkodzenia w stawie żuchwowym mogą spowodować szumy uszne. Przyczyna może tkwić także w urazie akustycznym i Chorobie Meniere?a. Nadmierny stres jest czynnikiem etiologicznym powodującym szumy uszne.

Nerwica, stwardnienie rozsiane oraz niektóre leki również mogą je powodować.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • czy chore zatoki powoduja szum w uchu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.