Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Tasiemiec nieuzbrojony (łac. Taenia saginata) jest pasożytem, który atakuje człowieka i bydła, należącym do rodzaju tasiemców.

Ladit 280x336

Tasiemiec nieuzbrojony posiada budowę ciała złożoną z dwóch tysięcy proglotydów oraz rozmnaża się jedynie u człowieka pełniącego rolę ostatecznego żywiciela. Tasiemiec nieuzbrojony jest najczęściej występującą odmianą pasożyta w Polsce.

Po dostaniu się do organizmu człowieka umiejscawia się w jelicie cienkim. W przypadku pasożyta, jakim jest tasiemiec nieuzbrojony, budowa jest bardzo podobna do innych tasiemców.

Około 4-12 m długości oraz do 10 mm średnicy to wymiary jakie może osiągać tasiemiec nieuzbrojony.

Budowa pasożyta charakteryzuje się istnieniem czterech przyssawek na skoleksie. Za pomocą przyssawek pasożyt przytwierdza się do ściany jelita. Przewód pokarmowy nie występuje u pasożyta, jakim jest tasiemiec nieuzbrojony. Budowa pasożyta obejmuje natomiast silnie rozgałęzioną macicę.

Może posiadać nawet do pięćdziesięciu dwóch odgałęzień, co jest stosunkowo dużą liczbą.

Tasiemiec nieuzbrojony nie potrzebuje przewodu pokarmowego ponieważ żyje w jelitach.

 

Znajduje się tam przetworzony pokarm mający postać mleczka pokarmowego. Dodatkowo, brak przewodu pokarmowego powoduje, że pasożyt zużywa mniej energii. Zaoszczędzoną energię może wykorzystać do zwiększenia efektywności rozrodu.

Ladit 160x600

Tasiemiec nieuzbrojony różni się od uzbrojonego przede wszystkim brakiem haczyków. Larwy pasożyta umierają po pięciu dniach od zamrożenia mięsa do -10 stopni Celsjusza.

Należy dodać, że larwy pasożyta są dość odporne na wysoką temperaturę. Przeżywają także w temperaturze czterdziestu pięciu stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, jak przebiega cykl rozwojowy tasiemca nieuzbrojonego. Zapłodnione jaja są magazynowane w macicy tasiemca, gdzie rozwijają się kuliste larwy onkosfery.

Człony tasiemca, które są wypełnione jajami zostają wydalone z kałem z organizmu żywiciela. Następnie jaja są zjadane przez pośredniego żywiciela, czyli przez krowy. Larwy wnikają do błony śluzowej jelita bydła, aby zawędrować do mięśni.

W organizmie krowy, a dokładniej mówiąc w jej jelicie, onkosfery, czyli larwy pierwszego stadium, uwalniają się z ochronnych otoczek. Uwolnione larwy mogą pojawić się nie tylko w mięśniach, ale również w oponach mózgowych, nerkach, płucach, a także w wątrobie, choć są to rzadkie przypadki.

Onkosfera przekształca się w wągry, które rosną do około 10 mm. Człowiek zaraża się nimi, jeżeli zje zarażone mięso. Najczęściej przyczyną zakażenia jest zjedzenie półsurowej, albo surowej wołowinyTen artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • taenia saginata leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.