Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Tęgoryjec dwunastnicy (łac. ancylostoma duodenale) jest nicieniem pasożytującym w ciele człowieka. Dorosłe tęgoryjce dwunastnicy mają około 2 cm długości oraz jasnoróżowe zabarwienie.

Ladit 280x336

Jak sama nazwa wskazuje, pasożyt bytuje w początkowym odcinku jelita cienkiego.

Zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy odbywa się za pośrednictwem układu pokarmowego. Dochodzi do niego poprzez spożycie jedzenia lub wypicie napoju zawierających jaja pasożyta. Nicień może znajdować się w zanieczyszczonej wodzie lub na nieumytych warzywach i owocach.

Do zakażenia może dojść także w wyniku wniknięcia larw przez skórę do naczyń krwionośnych. Tęgoryjec dwunastnicy żywi się jej nabłonkiem oraz krwią wysysaną ze ściany. Nicień może doprowadzić do zgonu. W większości przypadków powoduje niedokrwistość.

Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy?

Do zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy dochodzi głównie w południowej Europie i krajach strefy subtropikalnej. Zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy jest w opracowaniach medycznych określane mianem ankylostomozy.
Choroba, o której mowa może występować zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Nicień może powodować zaburzenia trawienia i krwawienia do przewodu pokarmowego, niemniej najczęściej prowadzi do anemii, czyli niedokrwistości. Polega ona na obniżeniu poziomu hemoglobiny i erytrocytów oraz ich następstwa.

Ladit 160x600

Najczęściej do zarażenia tęgoryjcem dwunastnicy dochodzi w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną i wilgotną ziemią. Apogeum zachorowalności zostało odnotowane już po wojnie wśród pracowników kopalni na Śląsku.

Tęgoryjec dwunastnicy jak często dochodzi do zakażeń?

Obecnie schorzenie jest diagnozowane dość rzadko. Samica tęgoryjca dwunastnicy jest w stanie złożyć do 10 000 jajeczek za jednym razem. Kiedy trafią one do krwiobiegu przez ranę przedostają się do układu pokarmowego za pośrednictwem serca, narządu oddechowego, tchawicy i jamy ustnej.

Przyczepiają się do ścianek dwunastnicy, gdzie żerują. Każda larwa wypija średnio 1 ml krwi dziennie.

Zakażenie szybko prowadzi do anemii i może przyczynić się do zaburzeń krzepliwości. W miejscu zranienia, za pośrednictwem którego doszło do zakażenia może rozwinąć się stan zapalny. Chcąc zdiagnozować chorobę, trzeba wykonać badanie kału.

Tęgoryjec dwunastnicy może przyczynić się do utraty wagi i postępującego osłabienia.

Badanie kału pozwala wykryć krwawienie do światła przewodu pokarmowego oraz obecność pasożyta.

Chcąc uniknąć zakażenia przedstawionym wyżej nicieniem należy unikać kontaktu rany z ziemią. Należy też dbać o dokładne mycie warzyw i owoców oraz pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • tęgoryjec dwunastnicy
  • tegoryjek pije krew

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.