Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Tetralogia Fallota jest chorobą znaną również pod nazwą zespołu Fallota. Należy do grona wrodzonych wad serca.

Ladit 280x336

Tetralogia Fallota posiada złożony i siniczy charakter oraz jest najczęściej występującą wadą serca w okresie poniemowlęcym, jeżeli weźmie się pod uwagę wyłącznie sinicze wady serca.

Tetralogia Fallota jest spowodowana przesunięciem się aorty w prawo, zwężeniem tętnicy płucnej, a także ubytkiem występującym w przegrodzie międzykomórkowej i przerostem prawej komory serca.

W przypadku, gdy występuje tetralogia fallota rokowania są niepomyślne. Choroba może przybrać formę niewielkiej sinicy. Jeżeli występuje tzw. różowa tetralogia fallota, rokowania są raczej dobre, bo przy odpowiedniej opiece lekarskiej można doprowadzić do wyleczenia.

Niemniej jednak, u dzieci w okresie noworodkowym może wystąpić bardzo ciężka sinica. Wówczas tetralogia fallota rokowania ma raczej niepomyślne. Dużym utrudnieniem w leczeniu jest wiek dziecka wymuszający przeprowadzenie operacji w kilku etapach.

W ten sposób wada może być usunięta skutecznie i bezpiecznie, ale na efekty leczenia trzeba długo czekać. W przypadku, gdy zostanie wykryta tetralogia fallota, operacja musi zostać podzielona na etapy. Po wykonaniu pierwszego etapu należy odczekać 2 lata. Dopiero wtedy można wykonać drugi zabieg.

Ladit 160x600

Zabiegi są wykonywane do momentu całkowitego wyleczenia opisywanej wady serca. Na szczęście, szybki postęp w kardiochirurgii umożliwił wypracowanie metod umożliwiających pełne usunięcie skutków wystąpienia omawianej, wrodzonej wady serca.

Tetralogia fallota przyczyny ma związane ze zwężeniem się drogi odpływu krwi z prawej komory serca.

 

Dochodzi wówczas do zmniejszenia się przepływu krwi przez płuca. W rezultacie zmniejsza się natlenowanie krwi, które objawia się w postaci sinicy. Dochodzi do zwiększenia ciśnienia w prawej komorze oraz do powstania przecieku krwi z krążenia płucnego do systemowego.

Nienatlenowana krew z obwodu nie wpływa do krążenia płucnego lecz przedostaje się do lewej komory serca, aby dostać się ostatecznie do systemowego krążenia.

W wyniku opisanego wyżej procesu prawa komora jest przeciążona. Przeciążenie prawej komory powoduje natomiast jej przerost. Tetralogii falleta z reguły towarzyszy policytemia, która jest znana także pod nazwą nadkrwistości. Polega na tym, że we krwi znajduje się zbyt dużo czerwonych krwinek.

Od policytemii należy odróżnić erytroleukemię, nadkrwistość wtórną i rzekomą oraz czerwienicę prawdziwą. Choć są podobnymi do siebie stanami, to nie należy ich ze sobą utożsamiać.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • tetralogia fallota rokowania
  • zespół fallota rokowania
  • policytemia przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.