Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Tłuszczak (łac. lipoma) jest łagodnym nowotworem zbudowanym z tkanki tłuszczowej. Tłuszczak jest bardzo miękki w dotyku, czasem przesuwalny i bezbolesny.

Ladit 280x336

Tłuszczak charakteryzuje się tym, że rośnie w bardzo wolnym tempie. Większość tego typu nowotworów ma niewielkie rozmiary. Zdarzały się jednak przypadki wystąpienia tłuszczaków, które wzrosły do rozmiarów ponad 6 cm.

Tłuszczaki występują u osób w wieku od 40 do 60 lat, choć rzadkie przypadki wskazują na to, że mogą pojawiać się także u dzieci. Usuwanie tłuszczaków jest zwykle konieczne ze względów kosmetycznych, albo gdy guz powoduje ból, bądź ogranicza ruchy.

Łagodne nowotwory tkanki łącznej są zmianami, których nie należy się bać. Dla własnego bezpieczeństwa, warto jak najszybciej zgłosić się z każdą zauważoną zmianą do lekarza rodzinnego. Tylko on jednoznacznie stwierdzi, czy tłuszczak na głowie jest niegroźny, czy też doszło do jego uszkodzenia i groźnych zmian.

Warto mieć go pod kontrolą. Tłuszczak na głowie jest zwykle usuwany ze względów estetycznych. Warto wiedzieć, że może pojawić się także w sercu i w pobliżu innych narządów wewnętrznych. Najczęściej występują na tułowiu i na kończynach.

Ladit 160x600

Tłuszczak na głowie jako pojedynczy guz

Wówczas jest określany mianem tłuszczaka mnogiego. Tłuszczak na głowie może wydostać się poza otaczającą go osłonkę i przerastać poza otaczające tkanki. Jeśli chodzi o zmiany, takie jak tłuszczak przyczyny zwykle są związane z predyspozycjami genetycznymi.

Tłuszczaki mnogie bardzo często można zaobserwować u członków jednej rodziny. Łagodny nowotwór jest tworzony przez dojrzałe komórki tłuszczowe zwane adipocytami. W wyniku działania pewnych elementów układu odpornościowych oraz czynników zapalnych dochodzi od pobudzenia wzrostu i podziałów adipocytów są to dwie główne hipotezy uznawane w środowiskach medycznych.

Tłuszczaki co do zasady są niegroźne, ale ich wadą jest to, że ciągle rosną. Jest to proces stopniowy, ale postępujący. Nie można go w żaden sposób zahamować. Nie ma leków, które by to umożliwiły. Małe i pojedyncze guzki nie są związane z żadnymi dolegliwościami. Niemniej jednak tłuszczaki o dużych rozmiarach mogą powodować bóle.

Przyczyną tego jest to, że rozrastająca się zmiana uciska okoliczne tkanki , albo nerwy. W przypadku , gdy tłuszczyk znajduje się w głęboko położonych partiach ciała, to może wpływać źle na pracę organów wewnętrznych. W skrajnym przypadkach prowadzi do żółtaczki, niedokrwistości, zaburzeń pracy nerek i rozwoju nadciśnienia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • tłuszczak na głowie
  • tłuszczaki na głowie
  • lipoma tłuszczak
  • tluszczak na glowie
  • tłuszczak

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.