Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie toksokarozy trzewnej polega na farmakoterapii. Nie stosuje się leczenia antyhelmintycznego, ponieważ może spowodować wzmocnienie ogólnoustrojowej reakcji zapalnej.

Ladit 280x336

Warto rozważyć stosowanie glikokortykosteroidów, dzięki którym leczenie toksokarozy jest bardziej skuteczne.

Leczenie toksokarozy utajonej jest zależne od wieku pacjenta, a także stopnia ciężkości przebiegu choroby. W przypadku, gdy występuje oczna toksokaroza, leczenie rzadko polega na penetracji leków antyhelmintycznych do gałki ocznej.

Metoda, o której mowa daje bardzo mierne wyniki, dlatego jeśli występuje oczna toksokaroza, leczenie zwykle polega na miejscowym stosowaniu glikokortykosteroidów. Dzięki nim można opanować stan zapalny, przynajmniej w pewnym stopniu.

Gdy zostanie zdiagnozowana oczna toksokaroza, leczenie może wymagać zastosowania krioterapii, koagulacji laserem, albo mieć charakter chirurgiczny.

W terapii toksokarozy bardzo dużą rolę odgrywają glikokortykosteroidy, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

 

Glikokortykosteroidy stosuje się w przebiegu wielu chorób, których leczenie wymaga działania przeciwzapalnego i osłabienia działania układu immunologicznego.

Glikokortykosteroidy w połączeniu z adrenaliną są stosowane w leczeniu wstrząsu anafilaktycznego. Leki są podawane przewlekle w terapii astmy oskrzelowej, z reguły drogą wziewną, czyli poprzez inhalacje.

Ladit 160x600

Glikokortykosteroidy można również stosować w terapii chorób autoimmunologicznych i rozrostowych. W dermatologii wykorzystuje się je w leczeniu miejscowych zmian zapalnych. Glikokortykosteroidy pełnią też funkcję leków immunosupresyjnych, dlatego są stosowane w zapobieganiu odrzucania przeszczepów.

Można wykorzystać je, w celu zbytniego wydzielania hormonów nadnerczy, będącego wynikiem ich wrodzonego przerostu, a także w przebiegu chorób nowotworowych, ponieważ zmniejszają obrzęk mózgu i ciśnienie węwnątrzczaszkowe.

Kortyzon wraz z jego aktywnym metabolitem, zwanym hydrokortyzonem posiada średni silne działanie przeciwzapalne oraz ma znaczącą aktywność mineralokortykoidową. Prowadzą do zastoju płynów w organizmie oraz nie nadają się do długotrwałego stosowania ogólnoustrojowego.

Hydrokortyzon znalazł zastosowanie w dermatologii, jako czynnik łagodzący miejscowe stany zapalne. Skutki uboczne jego stosowania są nieznaczne. W leczeniu miejscowym nie stosuje się kortyzonu, ponieważ jest nieskuteczny. Prednizon i prednizolon działają przeciwzapalnie.

Należą do najczęściej stosowanych kortykosteroidów. Betametazon i deksametazon w porównaniu z lekami wymienionymi wyżej mają znacznie silniejsze działanie przeciwzapalne. Beklometazon jest skuteczny i bezpieczny po podaniu miejscowym niż doustnym.

Zwykle stosuje się go w leczeniu astmy oraz w dziedzinie dermatologii.



Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • toksokaroza leczenie naturalne
  • toksokaroza oczna
  • toksokaroza oczna jest wyleczalna?

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.