Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy toksokarozy nie zawsze są dostrzegalne, ponieważ  w większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo.

Ladit 280x336

Jedynym symptomem tej choroby jest eozynofilia dotycząca podwyższonego poziomu granulocytów kwasochłonnych. Są to komórki posiadające zdolność do zabijania pasożytów tkankowych. Objawy toksokarozy zwykle zależą od stopnia inwazji oraz od umiejscowienia się larw toksokara w ciele człowieka.

Toksokaroza oczna objawy ma związane z patologicznymi zmianami w oku oraz pogorszeniem widzenia.

Mózgowa toksokaroza objawy ma natomiast związane z zapaleniem mózgu. Może powodować napady drgawek.  Objawy toksokarozy u dzieci obejmują między innymi wysoką temperaturę u dziecka, sięgającą powyżej 39 stopni Celsjusza oraz osłabienie.

Chorobie towarzyszy także wysoka eozynofilia i leukocytoza. Powiększenie wątroby i wzrost stężenia immunoglobulin również świadczą o tym, że występuje toksokaroza. Objawy obejmują także dolegliwości dyspeptyczne, które przybierają bóle w okolicy wątroby i nudności.

U dzieci toksokaroza objawy może mieć związane z objawami zapalenia pęcherzyków płucnych, co prowadzi do pojawienia się kaszlu i duszności.

 

U dzieci cierpiących na alergię, toksokaroza płucna wpływa na nasilenie się jej objawów oraz może powodować ataki astmy.

Ladit 160x600

Toksokaroza objawy ma powiązane z eozynofilią. Eozynofilia polega na zwiększeniu liczby eozynofilów w rozmazie krwi do poziomu przekraczającego 4% wszystkich leukocytów. Eozynofil zwany także granulocytem kwasochłonnym jest rodzajem białych krwinek zawierającym w cytoplazmie ziarnistości, stąd nazwa granulocyt. Stanowi jeden z elementów układu odpornościowego.

Powstaje w szpiku kostnym, a po dojrzeniu przemieszczają się do krwi. Następnie osiedlają się w tkankach. Na powierzchni błony komórkowej eozynofilii są rozmieszczone receptory dla cząsteczek, które są biologicznie czynne. Ilość receptorów znacznie wzrasta w przebiegu stanów chorobowych.

Ważną funkcją krwinek kwasochłonnych jest niszczenie obcych białek, w tym między innymi białek alergennych oraz intensywne wytwarzanie w przebiegu zakaźnych chorób rozwijających się na podłożu infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Rozpoznanie choroby jest bardzo trudne. Badanie kliniczne, które charakteryzuje się występowaniem trzech symptomów, w tym powiększenia wątroby, hipergammaglobulinemii i eozynofilii, a także dane pochodzące z wywiadu epidemiologicznego pozwalają na stwierdzenie podejrzenia toksokarozy.

Bardzo dużą rolę w diagnostyce toksokarozy pełnią badania immunoserologiczne, a także zdjęcia rentgenowskie płuc. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.