Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Toksokaroza (łac. toxocariasis) jest groźną odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, która z reguły jest wywoływana inwazją larw glist psich, albo glist kocich.

Ladit 280x336

Toksokaroza może mieć postać trzewną, oczną, mózgową lub utajoną. Toksokaroza trzewna charakteryzuje się tym, że larwy są zlokalizowane w różnych narządach wewnętrznych, między innymi w wątrobie. W przypadku toksokarozy ocznej, larwy znajdują się wyłącznie w oku.

Toksokaroza mózgowa występuje też pod nazwą neurotoksokarozy, a w jej przebiegu larwy są zlokalizowane w mózgu.

Toksokaroza utajona nie objawia się, czyli innymi słowy ma bezobjawowy przebieg. Larwy charakteryzują się bardzo dużą żywotnością. Toksokaroza u dzieci i dorosłych zdarza się wówczas, gdy nie są przestrzegane zasady higieny.

W przypadku choroby, jaką jest toksokaroza, diagnostyka jest trudna. Dużą rolę w rozpoznaniu tej choroby odgrywają badania immunoserologiczne, zwane testami ELISA. Dodatkowo wykonuje się inne badania, gdy jest podejrzewana toksokaroza.

Badania, o których mowa to tomografia komputerowa narządów, które zostały dotknięte inwazją larw, a także zdjęcia rentgenowskie płuc i ultrasonografia.

Ladit 160x600

Toksokaroza oczna rozwija się początkowo bezobjawowo.

 

Może się zdarzyć toksokaroza oczna charakteryzująca się ostrym przebiegiem. W skrajnych przypadkach ocznych prowadzi do zajęcia nerwu wzrokowego. Może być także przyczyną nierówności źrenic, pogorszenia widzenia i ślepoty. W latach czterdziestych ubiegłego wieku nierozpoznana toksokaroza oczna prowadziła do wyłuszczania gałek ocznych.

Toksokaroza zostaje przeniesiona na człowieka w sytuacji nieprzestrzegania zasad higieny. Dzieci są znacznie mniej odporne w porównaniu z dorosłymi. Powinny myć ręce po powrocie ze spaceru. Nie mogą brać do ust piasku i ziemi, ani też jeść żywności, która spadła do piaskownicy.

Psom powinno się podawać odrobaczające tabletki co najmniej raz w roku. Szczeniaki powinny zażywać jest aż cztery razy, ale tylko w ciągu pierwszego roku życia.

Nie należy dopuszczać do kontaktu dzieci z kociętami i szczeniętami, a także nieznanymi kotami i psami. Miejsca, w których bawią się dzieci, powinny być chronione przed odchodami zwierząt i innymi zanieczyszczeniami. W piaskownicach powinno się wymieniać piasek. Podstawą są jednak zasady higieny. Po powrocie do domu należy umyć ręce.

Dzieciom należy często obcinać paznokcie. W ten sposób można ograniczyć ryzyko zachorowania na toksokarozę.

Elementem profilaktyki jest także dokładne mycie pożywienia, zwłaszcza warzyw i owoców, ponieważ mogą się na nich znajdować larwy toksokara. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.