Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby, takiej jak toksoplazmoza objawy nie zawsze są widoczne. Nie pojawiają się u świń. U szczurów przyjmuje postać stępnienia, albo całkowita utrata wrodzonego instynktu.

Ladit 280x336

U ludzi, których zaatakowała toksoplazmoza objawy są zupełnie inne. Należy do nich zaliczyć wysoką gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, a także zapalenie mózgu. Poza tym toksoplazmoza objawy ma tożsame z przeziębieniem i grypą.

Inne objawy toksoplazmozy to zapalenie opon mózgowych, bólu stawów i zmian pozapalnych w zakażonych narządach. Objawy toksoplazmozy mogą być ukryte, dlatego choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Zróżnicowane objawy toksoplazmozy towarzyszą zarówno odmianie wrodzonej, jak i nabytej.
Toksoplazmoza objawy u ludzi ma inne, gdy jest wrodzona. Występuje wówczas tak zwana triada Sabina - Pinkertona, która obejmuje takie objawy, jak wodogłowie, albo małogłowie, zwapnienie śródmózgowe, zapalenie siatkówki i naczyniówki.

Wrodzona toksoplazmoza objawy u człowieka może mieć też związane z opóźnieniem rozwoju umysłowego, agenezją gałki ocznej i zapaleniem mięśnia sercowego. Inne symptomy to małoocze, powiększenie węzłów chłonnych, hepatomegalia i hipotrofia. Chorobie może towarzyszyć małopłytkowość i splenomegalia.

Ladit 160x600

Objawy zależą od rodzaju toksoplazmozy

Podstawowy podział polega na wyróżnieniu odmiany ludzkiej i zwierzęcej. Toksoplazmoza zwierzęca dotyczy głównie kotów, które są ostatecznym żywicielem pierwotniaka toksoplazmozy. Jeżeli zakażenie pierwotniakiem pojawia się u kota, można u niego zaobserwować takie objawy, jak apatia, podwyższona temperatura ciała, biegunka i brak apetytu.

Jeżeli choroba zaatakuje starsze osobniki kotów, mogą  stać się bezpłodne, albo mieć powiększone węzły chłonne podżuchwowe.

Żeby móc skutecznie zabezpieczyć kota przed ryzykiem zakażenia, trzeba często wyparzać kuwetę i ograniczyć spożycie surowego mięsa i podrobów. Toksoplazmoza ludzka może być spowodowana spożyciem przez człowieka pokarmu, który został zakażony odchodami chorego kota. W obrębie ludzkiej toksoplazmozy ludzkiej można wyróżnić toksoplazmozę układu nerwowego, u kobiet w ciąży, oczną i węzłową.

Profilaktyka ludzkiej toksoplazmozy polega na wykluczeniu surowego mięsa z diety, a także przebadaniu kota pod kątem toksoplazmozy. Kobieta w czasie ciąży powinna unikać kontaktów z kotem. Należy też myć ręce po każdym kontakcie z domowym zwierzęciem.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroba u kota zwana triada

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.