Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Toksyczne uszkodzenie wątroby jest chorobą polegającą na uszkodzeniu tego narządu, albo zaburzeniu jego czynności w wyniku zażycia leków, albo z innych przyczyn niezwiązanych z zakażeniem.

Ladit 280x336

Toksyczne uszkodzenie wątroby może zostać spowodowane działaniem leków i toksyn.

Toksyczne działanie może być efektem spożycia za dużej dawki leku, działań ubocznych, albo reakcji alergicznej.

Toksyczne uszkodzenie wątroby wynika  z tego, że bierze ona udział w metabolizmie preparatów leczniczych.

Można wyróżnić kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia polekowego uszkodzenia wątroby. Należą do nich czynniki genetyczne, płeć, wiek, stan odżywienia oraz równoczesne stosowanie kilku różnych preparatów farmakologicznych.

Toksyczne uszkodzenie wątroby może być spowodowane nierozpoznaniem choroby wątroby w chwili prowadzenia terapii.

Uszkodzenie toksyczne wątroby może ujawnić się w ciągu 5 ? 90 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku, zwłaszcza w przypadku reakcji alergicznej.

Polekowe uszkodzenie wątroby przebiegające z przewlekłym utrudnieniem odpływu żółci może wystąpić z pewnym opóźnieniem wynoszącym nawet do 1 roku. Przyczyny toksycznego uszkodzenia wątroby są najczęściej związane z zażyciem antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ladit 160x600

Toksyczne uszkodzenie wątroby może być związane głównie z komórkami wątroby, albo przebiegać z utrudnieniem odpływu żółci.

W terminologii medycznej jest ona zwana cholestazą. Choroba może też wystąpić w mieszanej postaci.

Rozpoznanie choroby polega na przeprowadzeniu badań laboratoryjnych. Diagnostyka nie jest możliwa wyłącznie na podstawie wywiadu lekarskiego. Wspomniane badania polegają na sprawdzeniu aktywności trzech enzymów w surowicy krwi.

Są to aminotransferaza alaninowa, asparaginianowa i fosfataza alkaliczna. Są one wykładnikiem uszkodzenia miąższu wątroby.

W przebiegu choroby można stwierdzić także wzrost stężenia całkowitej bilirubiny i jej formy skoniugowanej. Świadczy on o zaburzeniach czynności wątroby.

W przebiegu toksycznego uszkodzenia wątroby może dojść do ostrej niewydolności wątroby, ostrego stłuszczenia wątroby, albo uszkodzenia wątroby, które jest jawne bądź utajone.

Ostra niewydolność wątroby zwykle rozwija się w ciągu kilku dni po przyjęciu substancji działającej toksycznie na wątroby bądź po kilku tygodniach.

Dolegliwości zgłaszane przez chorego podobnie jak odchylenia w przeprowadzanych badaniach dodatkowych są charakterystyczne dla ostrej niewydolności wątroby przebiegającej z encefalopatią i śpiączką wątrobową. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.