Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Torbiel galaretowata (łac. ganglion) należy do grona łącznotkankowych pseudotorbieli. Występuje ona w okolicy torebek stawowych i ścięgien.

Ladit 280x336

Torbiel galaretowata ma postać jamy patologicznej o ścianach, które są wysłane tkanką łączną.

Może być ona wypełniona płynem bądź substancją o konsystencji galaretki. Najczęściej torbiel galaretowata rozwija się w okolicy nadgarstka.

Może ona wystąpić także w pobliżu stawu kolanowego lub stopy.

Niepokojąca zmiana uchodzi za odczyn zwyrodnieniowy ścięgnistych pochewek na urazy przewlekłe.

Czy torbiel galaretowata zaliczana jest do nowotworów?

Należy ona do najczęściej występujących rodzajów łagodnego nowotworu.

Galaretowata torbiel zawierająca tkankę litą może się przekształcić w złośliwy nowotwór. Gdyby do tego doszło konieczne jest wykonanie biopsji i chirurgiczne usunięcie zmian.

Rzekoma torbiel galaretowata jest jedną z wielu pseudotorbieli. Są to jamiste przestrzenie niezwiązane z procesem nowotworowym, wypełnione płynem. W przeciwieństwie do torbieli nie posiada wyściółki nabłonkowej.
Torebka stawowa i ścięgna to najczęstsze miejsca przy których powstaje torbiel galaretowata.

Torebka stawowa ma za zadanie połączyć powierzchnie stawowe kości. Pełni ona rolę osłony stawu oraz składa się z warstwy zewnętrznej i wewnętrznej.

Ladit 160x600

Zewnętrzna warstwa ma postać włóknistą, zaś wewnętrzna maziową. Ostatnia z wymienionych jest często określana mianem błony maziowej z uwagi na cienką i delikatną strukturę. Wytwarza ona maź mającą postać jasnej cieczy zawierającej kulki tłuszczu i mucynę.

Płyn wypełnia przestrzeń między kościami. Zapewnia im odpowiednią przyczepność oraz zmniejsza tarcie powierzchni zachodzące w trakcie wykonywania ruchów. Błona włóknista powstaje z włókien kolagenowych. Jej grubość jest uzależniona od zakresu ruchów, a także od obciążenia stawu.

Ścięgno jest natomiast włóknistym pasmem zbudowanym ze zbitej tkanki łącznej właściwej. Charakteryzuje się ono biało-srebrzystym zabarwieniem, a jego struktura jest zbudowana z mocnych i odpornych kolagenowych włókien. Są one ułożone równolegle do siebie i zanurzone w niewielkiej ilości istoty podstawowej. Ścięgno jest przedłużeniem mięśnia. Jest ono ważną częścią mięśni. Jego zadaniem jest przeniesienie siły skurczu mięśniowego na kości.

Z czego składa się torbiel galaretowata?

Struktura torbieli galaretowatej składa się m.in. z tkanki łącznej. Jest ona jedną z podstawowych tkanek ludzkiego organizmu.

Jej komórki produkują duża ilość substancji międzykomórkowej wypełniającej przestrzenie między nimi. Składa się ona z istoty podstawowej i włókien.

Głównym zadaniem tkanki łącznej jest spajanie różnych typów tkanek. Pełni ona też rolę podpory dla narządów. Tkanka łączna chroni wrażliwe części organizmu, a jej wygląd jest zależny od obfitości substancji międzykomórkowej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ganglion z tkanką litą

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.