Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zdiagnozowanie torbieli na jajniku jest możliwe wyłącznie poprzez przezpochwowe badanie USG.

Ladit 280x336

Każda kobieta, która ukończyła 35 lat powinna poddawać się temu badaniu. Bez względu na wiek, trzeba je przeprowadzać systematycznie u kobiet, które przyjmują antykoncepcyjne środki hormonalne, albo preparaty hormonalne o działaniu leczniczym.

Poddawanie się regularnym badaniom pozwala także ocenić rezultaty zastosowanej terapii. Jeśli chodzi o chorobę, taką jak torbiel jajnika leczenie zależy od lekarza. Niewielkie cysty, które nie wykazują żadnych objawów, mogą się same wchłonąć.

U kobiet, u których rozpoznano niegroźną torbiel jajnika leczenie polega na stosowaniu środków hormonalnych i przeciwzapalnych. Jedną z metod terapii jest operacja, niemniej jednak nie stosuje się jej u wszystkich pacjentek.

W przypadku choroby, takiej jak torbiel jajnika leczenie jest konieczne, gdy zmiany szybko się rozwijają, uciskając inne narządy i upośledzając ich funkcjonowanie oraz istnieje duże ryzyko, że cysta pęknie. Chirurgiczne leczenie torbieli jajnika jest też konieczne, kiedy lekarz dostrzega wysokie prawdopodobieństwo, że z torbieli rozwinie się choroba nowotworowa.

Ladit 160x600

Leczenie torbieli jajnika za pomocą operacji jest konieczne wtedy, gdy torbiel ulega skręceniu, pęka i powoduje krwotok do otrzewnej.

 

Zwykle chirurgiczne leczenie torbieli jajnika jest konieczne wtedy, gdy leczenie środkami farmakologicznymi nie przynosi efektów i zmiany się utrzymują. O tym, jak leczyć torbiel na jajniku najlepiej wie ginekolog, dlatego tak ważne jest systematyczne badanie się w gabinecie u ginekologa, co najmniej raz w roku.

Jeśli chodzi o torbiel na jajniku leczenie jest uwarunkowane jej rodzajem oraz przyczyną wystąpienia choroby. Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga szczególnie torbiel czekoladowa, zwana endometrialną  Wraz z kolejnymi cyklami menstruacyjnymi powiększa się, osiągając wielkość zbliżoną do dużej pomarańczy.

Torbiel endometrialna musi być natychmiast usunięta, chyba że istnieją wyjątkowe przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie operacji. W przeciwnym razie może pęknąć, powodując powikłania i pogorszenie zdrowia pacjentki. Leczenie operacyjne torbieli endometrialnych opiera się na ich wyłuszczeniu.

Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie jajnika razem z torbielą. Operacja , o której mowa, zwykle jest przeprowadzana metodą laparoskopową. Jest mniej obciążająca dla organizmu w przeciwieństwie do klasycznej operacji.

Metoda jest bardziej bezpieczna i mniej inwazyjna, dlatego już na drugi dzień pacjentka może opuścić szpital.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • torbiel endometrialna
  • cysta endometrialna
  • torbiel czekoladowa
  • torbiel jajnika przeciwwskazania

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.