Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Torbiel jajnika objawy ma zwykle bardzo słabo zauważalne. Kobiety zwykle dowiadują się o ich istnieniu podczas badania ginekologicznego.

Ladit 280x336

Cysty jajników można zdiagnozować wyłącznie poprzez wykonanie USG przezpochwowego. W trakcie badani ginekolog stwierdzi, czy występują jakieś niepokojące zmiany. Jeżeli zauważy torbiel, zleci dalsze badania hormonalne.

W rzadkich przypadkach torbiel na jajniku objawy ma wyjątkowo niepokojące. Są związane z przekształceniem się jej w nowotwór. Zwykle ginekolog dodatkowo zleca badanie marketów nowotworowych, jeżeli nie jest pewien diagnozy.

Torbiel jajnika objawy ma związane z takimi dolegliwościami, jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i wyjątkowo częste oddawanie moczu. Ostatni z objawów jest skutkiem uciskania pęcherza moczowego przez torbiel.

Objawy torbieli jajnika u niektórych kobiet przyjmuje ból po stosunku płciowych.

 

Chorobie towarzyszą pewne widoczne symptomy, takie jak opuchnięty i większy brzuch. Zmieniają się cykle miesiączkowe. Stają się nieregularne, zaś miesiączki są bardziej bolesne. Objawy torbieli jajnika obejmują również zmiany w obfitości menstruacji. U niektórych kobiet stają się bardziej obfite, u innych mniej.

Ladit 160x600

Rzadkie objawy torbieli jajnika to tkliwość piersi oraz zmiana w owłosieniu ciała. Zwykle kobieta cierpiąca na torbiel jajnika udaje się do lekarza, gdy pojawią się wyjątkowo uciążliwe symptomy, takie jak wymioty i omdlenia.

W przypadku choroby, takiej jak torbiel jajnika objawy mogą być związane ze stresem, bólami głowy i mdłościami. Niekiedy torbiele na jajnikach objawy mają dość niepokojące. Wówczas poza badaniem USG, lekarz zleca wykonanie biopsji, albo laparoskopii. Biopsja polega na pobraniu od żywego osobnika fragmentu tkanki narządu, albo guza do badania mikroskopowego. Jej celem jest ustalenie rodzaju zmian chorobowych.

Metodę stosuje się głównie w rozpoznawaniu nowotworów. Biopsja może być wykonana za pomocą nakłucia narządów, albo w trakcie zabiegu operacyjnego, jeżeli zostanie stwierdzony podejrzany rozrost tkanek. Laparoskopia jest natomiast metodą diagnostyczną, która opiera się na obserwowaniu powierzchni wątroby, śledziony i innych narządów jamy brzusznej.

Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się laparoskop wprowadzany do jamy brzusznej poprzez nacięcie w powłokach. Przed wprowadzeniem laparoskopu, wypełnia się jamę brzuszną powietrzem. Czynność ta nosi nazwę wziernikowania. Metoda pozwala na szeroką diagnostykę chorób narządów rodnych kobiety.

Jest szczególnie przydatna w rozpoznawaniu guzów jajnika, ciąży pozamacicznej i endometriozy. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.