Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Torbielowatość nerek (łac. degeneratio polycystica renum) jest chorobą zwaną także zwyrodnieniem torbielowatym nerek. Schorzenie uwarunkowane genetycznie polega na występowaniu torbieli kory i rdzenia nerki.

Ladit 280x336

Dwa główne rodzaje wielotorbielowatości nerek to wielotorbielowatość dziedziczona autosomalnie dominująca oraz postać autosomalna recesywna.

Torbielowatość nerek jest chorobą występującą nie tylko u ludzi, ale także u innych organizmów. Można ją rozpoznać w oparciu o wystąpienie licznych torbieli w obu nerkach. Schorzenie bardzo często zajmuje wątrobę, trzustkę, serce i mózg.

Torbielowatość nerek jest zaburzeniem, w przebiegu którego w nerkach rozwijają się liczne torbiele. Wraz z rozwojem organizmu torbiele powiększają się oraz dają obraz guzów w narządach. Może rozwijać się w różnym stopniu w dwóch nerkach.

Zmiany torbielowate prowadzą do upośledzenia sprawności czynnościowych nerek.

Pojawia się skłonność do występowania przewlekłych i nawracających zakażeń. Chorobie towarzyszy także nadciśnienie tętnicze i mocznica. W przypadku wrodzonej torbielowatości nerek zmiany rozwijają się bardzo powoli. Mogą ujawnić się dopiero po czterdziestym roku życia.

Czy torbielowatość nerek może być nabyta?

Torbielowatość nerek o nabytym charakterze występuje natomiast u osób cierpiących na przewlekłe schorzenia nerek. W przypadku, gdy występuje torbielowatość nerek, dieta powinna być uboga w sód. Jeżeli zostanie wykryta torbielowatość nerek, dieta powinna być zatem małosolna.

Ladit 160x600

Bardzo ważne jest wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. U chorych na torbielowatość nerek występuje zaburzenie zagęszczenia moczu, które prowadzi do wzmożonej poliurii. Stosowanie diuretyków nie jest wskazane.

Pomagają leczyć nadciśnienie i zapobiegają kamicy wapniowej, niemniej jednak wpływają na wzrost torbieli. W przypadku wystąpienia choroby, jaką jest torbielowatość nerek dieta powinna polegać na ograniczeniu białka w diecie. Wynika to z doniesień o tym, że ograniczenie białek w diecie opóźnia rozwój niewydolności nerek.

Jakie są szanse na wyleczenie torbielowatości nerek?

Rokowanie zależy od wieku, w którym rozwinie się skrajna niewydolność nerek, a także możliwości jej dalszego leczenia nerkozastępczego oraz od rozwoju różnych powikłań towarzyszących chorobie.

Tempo narastania niewydolności nerek jest zależna od czynników genetycznych i niegenetycznych. Czynniki genetyczne, np. mutacje, mają wpływ na szybkość tempa rozwoju skrajnej niewydolności nerek. Rozwija się wcześniej u mężczyzn, niż u kobiet, a także u osób chorych na nadciśnienie, krwiomocz lub infekcje dróg moczowych.

Wszyscy chorzy powinni być leczeni nerkozastępczo. Hemodializy zapewniają dłuższe przeżycie, zwłaszcza u chorych w wieku powyżej 46 lat.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • torbielowatosc nerek
  • co oznacza torbielowatosc nerek
  • czy torbiele na nerkach da się wyleczyć ziołami
  • wielotorbielowatosc nerek autosomalnie recesywny
  • wielotorbielowosc nerek skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.