Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris) należy do grona przewlekłych chorób aparatu włosowo-łojowego.

Ladit 280x336

Trądzik pospolity współwystępuje z łojotokiem oraz charakterystycznym zmianami, określanymi jako zamknięte i otwarte zaskórniki, grudki, krosty i guzki. Trądzik pospolity pojawia się na twarzy i na plecach. Przyczyny trądziku pospolitego są związane ze zwiększoną produkcją łoju oraz zablokowaniem aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy.

Dochodzi do kolonizacji przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes, a także do rozwoju reakcji zapalnej i immunologicznej.

Czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju zmian chorobowym. Przyczyny trądziku są związane z tendencją do występowania tego schorzenia także u innych członków rodziny. Wydzielanie łoju jest kontrolowane przez pewne hormony.

Duże wydzielanie łoju może skutkować nadmierną produkcją androgenów, albo ich zwiększoną dostępnością. Zwiększona dostępność androgenów może wynikać z obniżenia poziomu białka, który jest odpowiedzialny za wiązanie hormonów płciowych. Nadmiar androgenów może wynikać z rozwoju wielu chorób.

Androgeny u kobiet prowadzą do zaostrzenia zmian trądzikowych.

Ladit 160x600

Trądzik nie należy do infekcyjnych chorób, niemniej jednak u osób cierpiących na to schorzenie można stwierdzić mnóstwo bakterii i grzyby drożdżopodobne.

 

Bakterie nie uczestniczą w powstawaniu zaskórników, niemniej ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu podczas antybakteryjnego leczenia. Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących chorób skóry, stąd też jego nazwa. Występuje u 85% chłopców i u 80% dziewcząt.

Choroba może pojawiać się u osób dorosłych w każdym wieku.

Pierwotnym wykwitem trądziku pospolitego jest zaskórnik, który może mieć charakter otwarty lub zamknięty. Zaskórniki otwarte posiadają w części otwartej otwór, przez który wydobywa się łojowo-rogowa masa. W rezultacie utleniania się keratyny posiadają ciemno zabarwione punkty.

Z kolei zaskórniki zamknięte są drobne i białe oraz powstają w rezultacie nagromadzenia korneocytów w ujściu gruczołów łojowych. Trądzik charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem. Czekolada i ostre przyprawy mogą przyczyniać się do zaostrzenia zmian trądzikowych u 5% osób cierpiących na trądzik.

Objawy trądziku mogą nasilać się także pod wpływem stresu psychicznego. Wzmożone pocenie się powoduje nasilenie symptomów trądziku. Przed menstruacją może wystąpić zaostrzenie trądziku spowodowane zwiększonym uwodnieniem nabłonka, który wyścieła mieszek włosowy i zwiększonym poziomem androgenów.

Trądzik młodzieńczy występuje głównie w okresie pokwitania i po kilku latach ustępuje samoistnie. Pojawia się głównie na twarzy i plecach. Trądzik ropowiczy charakteryzuje się natomiast obecnością torbieli ropnych i bliznowaceniem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.