Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Trichurioza, inaczej także włosogłówczyca. Chorobą tą, można się zarazić zwłaszcza w krajach o klimacie tropikalnym. Trichurioza, to bardzo poważna choroba.

Ladit 280x336

Przyczyną choroby jest włosogłówka ludzka ? jest to bardzo mały robak, który bytuje w większości przypadków w jelicie ślepym i grubym człowieka.

Osobniki żeńskie składają każdego dnia do pięciu tysięcy jaj. Jaja te dostają się do środowiska zewnętrznego wraz z kałem osoby zarażonej. Jednakże nie od razu są one zdolne do zakażania. Pasożyty te dopiero po koło trzech tygodniach od wydalenia ich i ich rozwoju w odpowiednim dla nich środowisku, to znaczy wilgotnym, przy dostępie powietrza mogą zarażać.

Larwy pasożyta, które jeszcze znajdują się w jajeczkach są zdolne przeżyć w glebie nawet kilka miesięcy. Pasożyt włosogłówczycy występuje w organizmie człowieka zazwyczaj w większych ilościach.

Istnieją przypadki, w których stwierdza się występowanie nawet do tysiąca osobników. Pasożyt włosogłówczycy dostaje się do organizmu człowieka poprzez brudne ręce, jedzenia brudnych warzyw i owoców, a także poprzez picie zanieczyszczonej wody i tym podobne.

Aby uchronić się przed zarażeniem trichuriozą przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Co więcej należy starannie myć warzywa, oraz owoce, zwłaszcza te spożywane w stanie surowym. Ważnym aspektem jest także zabezpieczanie wody pitnej, aby nie doszło do zarażenia włosogłówką.

Trichurioza (włosogłówczyca) ? główne objawy

Po dostaniu się do organizmu człowieka, larwa włosogłówki pozbywa się otoczki jajowej w przewodzie pokarmowym, w dalszym etapie wędruje do jelita grubego.

Następnie w jelicie grubym zazwyczaj do pięciu tygodni dojrzewa. Włosogłówka może żyć w organizmie człowieka nawet pięć lat.

Ladit 160x600

Zarażenie się włosogłówką może w konsekwencji doprowadzić do rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego, niedokrwistości z powodu krwawienia z błony śluzowej żołądka, a także wrzodów żołądka .

Przy niewielkiej liczbie pasożytów w jelicie grubym, kiedy zakażenie ma łagodną formę, objawy zakażenia pasożytem mogą się nie pojawić.

Rozległe zarażenie organizmu ludzkiego przyczynia się do powstawania następujących objawów: bóle brzucha w okolicy wyrostka robaczkowego, kolki, luźne stolce, a także biegunki ze śladową ilością śluzu bądź krwi, wzdęcia nudności, oraz wymioty.

Zauważa się także często nadpobudliwość nerwową, zawroty, bóle głowy, zaburzenia snu. Ponadto u osoby zarażonej występuje brak apatytu, co wiąże się bezpośrednio z postępującym osłabieniem, oraz wychudzeniem.

Trichurioza (włosogłówczyca) - diagnoza

Aby stwierdzić czy dana osoba jest zarażona pasożytem w niektórych przypadkach bardzo pomocna może się okazać, kolonoskopia ? czyli przez odbytowe badanie jelita grubego.

W przypadku podejrzenia występowania włosogłówczycy oddaje się także do badania próbkę kału osoby potencjalnie zarażonej, by stwierdzić w nim obecność jaj. Jaja pasożyta wydalane są wraz z kałem osoby zarażonej najczęściej w ciągu trzy miesiące od momentu zarażenia pasożytem.

Trichurioza (włosogłówczyca) ?sposoby leczenia

Niestety, leczenie pasożyta włosogłówczycy jest bardzo trudne. Pasożyt ten charakteryzuje się dużą odpornością na stosowane leki, a co więcej bardzo głęboko wnika w ścianę jelita grubego osoby zarażonej.

W leczeniu włosogłówczycy stosuje się głównie leki przeciw pasożytnicze, takie jak na przykład albendazol, bądź mebendazol. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.