Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie trombofilii przybierającej postać zakrzepicy żylnej lub łagodnie przebiegających postaci zatorowości płucnej może odbywać się w warunkach domowych, z zaznaczeniem, że chory musi dostosować się do zaleceń lekarskich.

Ladit 280x336

Leczenie trombofilii, która ma postać ciężkiej zatorowości płucnej, albo przypadków zakrzepicy stwarzających ryzyko pojawienia się zatorowości płucnej, odbywa się w szpitalu.

Zakrzepica i zatorowość to formy trombofilii, które mogą przebiegać bezobjawowo. Niektóre osoby cierpiące na to schorzenie dowiadują o chorobie podczas wykonywania zdjęcia rentgen lub ultrasonografii żył.

Leczenie trombofilii jest ukierunkowane na zahamowanie rozwoju choroby oraz zapobieganie jej nawrotom.

Inne cele terapii są związane z zapobieganiem odrywania się skrzepów i ich przemieszczania do płuc oraz zapobieganiem miejscowym powikłaniom, które mogłyby być spowodowane długotrwałym obrzękiem nogi. W przypadku, gdy występuje trombofilia, leczenie wymaga zastosowania leków przeciwkrzepliwych.

Zazwyczaj są to podskórne zastrzyki podawane w skórę brzucha. Zawierają heparynę drobnocząsteczkową, która w naturalny sposób hamuje układ krzepnięcia.

Po kilku dniach do zastrzyków należy dołączyć tabletki, które zawierają syntetyczny składnik będący pochodną kumaryny. Powoduje hamowanie układu krzepnięcia. Kiedy dojdzie do zahamowania układu krzepnięcia w odpowiednim stopniu, należy zrezygnować ze stosowania zastrzyków.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy występuje trombofilia, leczenie wymaga stałego stosowania leku przeciwkrzepliwego zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Przedawkowanie może prowadzić do krwawień, zaś zbyt małe dawkowanie zwiększa ryzyko nawrotu zakrzepicy. Stosowanie innych leków jest dość ryzykowne, gdy występuje trombofilia. Leczenie przeciwkrzepliwe musi przebiegać w ten sposób, aby dodatkowe leki nie powodowały nasilenia jego działania.

Należy unikać aspiryny oraz popularnych środków przeciwbólowych i przeciwgrypowych, poza paracetamolem.

Leki przeciwzakrzepowe są zwane także antykoagulantami. Spowalniają, utrudniają, albo wręcz uniemożliwiają krzepnięcie krwi. Środki farmaceutyczne są stosowane w profilaktyce zakrzepic różnego pochodzenia, a także w terapii istniejących zakrzepów w żyłach.

Są mało skuteczne w leczeniu zakrzepów w tętnicach. Wśród leków przeciwkrzepliwych należy wyróżnić antagonistów witaminy K. Blokują enzym, który jest odpowiedzialny za regenerację i działanie witaminy K. Jej rola w procesie krzepnięcia powoduje przekształcanie czynników krzepnięcia w formy aktywne.

Witamina K pod wpływem leków jest utleniana do formy epoksydu oraz staje się nieaktywna.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.