Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy trombofilii wynikają z mutacji w genach, które są odpowiedzialne za krzepnięcie oraz mogą powodować niedobór białka C.

Ladit 280x336

Objawy trombofilii mogą wynikać również z unieruchomienia, zabiegu operacyjnego, stosowania antykoncepcji hormonalnej, ciąży i palenia papierosów.

Objawy trombofilii są bezpośrednim skutkiem zwolnionego przepływu krwi. Dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych oraz zaburzenia czynników prokoagulacyjnych i antykoagulacyjnych krwi.

Trombofilia objawy ma związane z bólem towarzyszącym choremu podczas stania i chodzenia. Pojawia się także obrzęk kończyn i zaczerwienienie skóry. Trombofilia objawy może mieć związane z podniesieniem temperatury ciała. Czasem może pojawić się zasinienie w miejscu chorobowym.

Obrzęk pojawia się po wypoczynku i zazwyczaj występuje w obrębie nóg. Rzadko obejmuje dwie kończyny. Osoba chora odczuwa ból i napięcie w nodze. Dodatkowo, może temu towarzyszyć uczucie rozpierania podczas chodzenia, a nawet w czasie spoczynku.

Gdy występuje trombofilia, objawy obejmują zmianę zabarwienia skóry na czerwono-sine.

 

Dochodzi do poszerzenia i uwypuklenia żył podskórnych. Przedstawione wyżej symptomy wymagają wykonania dodatkowych badań. Podobne objawy występują w przebiegu innych chorób, między innymi w przypadku bakteryjnego zapalenia skóry oraz torbieli stawowych.

Ladit 160x600

W przebiegu trombofilii objawy pojawiają się nagle, a sama choroba rozwija się w ciągu kilku dni. Nieleczone schorzenie prowadzi do choroby zakrzepowo-zatorowej oraz stanowi zagrożenie życia. Zakrzepica żył głębokich jest odmianą trombofilii.

Jej przebieg może być początkowo skąpoobjawowy lub bezobjawowy.

Dzieje się tak w połowie przypadków zachorowań. Objawy są niecharakterystyczne i mogą występować w przebiegu wielu innych schorzeń. Najczęściej objawy towarzyszące zakrzepicy żył głębokich to ból i tkliwość kończyny oraz obrzęk stóp wokół kostek.

Dochodzi także do zaczerwienienia skóry i nadmiernego ocieplenia lub gorączki. Rzadziej występujące symptomy są związane z nadmiernym wypełnieniem żył powierzchownych oraz pojawieniem się objawów Homansa, Mozesa, Payra, Mayra, Liskera lub Lowenberga-Maya.

W diagnostyce zakrzepicy żył głębokich wykorzystuje się badanie stężenia dimerów w osoczu oraz ultrasonografię żył kończyn dolnych. W diagnostyce należy stosować również rezonans magnetyczny oraz flabografię kontrastową. Osoby należące do grupy ryzyka powinny stosować się do zasad profilaktyki.

Główne czynniki ryzyka zakrzepicy żył głębokich obejmują unieruchomienie, zakażenie, sepsę, ciążę i połóg.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • trombofilia leczenie
  • zakrzepica objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.