Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Tryper (łac. Gonorrhoea) jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Tryper występuje również pod nazwą rzeżączki. Choroba jest powodowana przez dwoinkę rzeżączki.

Ladit 280x336

Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z chorym człowiekiem bądź zakażonymi przedmiotami codziennej higieny.

Najczęściej choroba rozprzestrzenia się przez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Do zakażenia może dojść także w trakcie porodu.

Noworodek zaraża się od chorej matki. Skutkiem jest gonokokowe zapalenie spojówek, które może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Jedyną możliwą drogą zakażenia u dzieci i dorosłych są kontakty płciowe z chorymi osobami. Tryper jest typową chorobą przenoszoną drogą płciową. U mężczyzn objawia się ropnym wyciekiem z cewki moczowej oraz bólem i pieczeniem przy oddawaniu moczu. Z kolei u kobiet występują upławy, obfita menstruacja i zaburzenie cyklu miesiączkowego.

Nieleczone zakażenie rozprzestrzenia się na cały układ moczowo-płciowy. Czasami rozprzestrzenia się drogą naczyń krwionośnych.

Do czego może doprowadzić nieleczona choroba-trypel?

Nieleczona choroba doprowadza do stanów zapalnych i powstawania ropni. Może przyczynić się do zapalenia jajowodów i bezpłodności. Niekiedy powoduje zmiany chorobowe w obrębie odległych narządów. Dwoinka rzeżączki jest wrażliwa na większość antybiotyków, a także na zwykłe środki dezynfekcyjne.

Ladit 160x600

Zginie po kilku minutach w otoczeniu temperatury równej 60 stopni. Nie przeżywa też w warunkach pokojowych i jest bardzo wrażliwa na wysychanie i światło. Utrzymuje się przy życiu około doby w ciemnym i wilgotnym środowisku.

Na bakterie działają takie antybiotyki, jak penicyliny z inhibitorem, karbapenemy, monobaktamy oraz cefalosporyny z wyjątkiem pierwszej generacji. Dwoinka rzeżączki może być oporna na penicyliny, tetracykliny, makrolidy i fluorochinolony. Bakteria jest bardzo wrażliwa na minimalne stężenia azotanu srebra.

Zostało to wykorzystane w leczeniu noworodków, które są chore na zapalenie spojówek. Wkrapla się im do okra roztwór azotanu srebra. Zabieg nosi nazwę zabiegu Credego. Tryper u noworodka może przyczynić się do utraty wzroku, dlatego wykonanie zabiegu nie powinno być odwlekane.

Jak wygląda profilaktyka trypla?

Profilaktyka trypra polega na unikaniu przygodnych kontaktów seksualnych, stosowaniu prezerwatyw, a także wczesnym wykrywaniu zakażenia.

Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do powikłań. Zapalenie ostre przekształca się w przewlekłe, które powoduje zapalenie przydatków i błony śluzowej macicy, zapalenie cewki moczowej i gruczołu krokowego oraz najądrza.

W przebiegu nieleczonej rzeżączki bakteria może rozprzestrzenić się na inne układy i narządy powodując np. zapalenie stawów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • trypel
  • trypl
  • trypel choroba
  • trypla
  • objawy trypla

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.