Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Trzydniówka ( łac. exanthema subitum) jest zwana także gorączką trzydniową i rumieniem nagłym. Zakaźna choroba trzydniówka atakuje dzieci w wieku do 2 lat.

Ladit 280x336

Gorączka trzydniowa została po raz pierwszy opisana w 1910 roku. Jej przyczynę ustalono jednak dopiero pod koniec lat 80. Trzydniówka jest powodowana wirusem HHV-6. U dziecka, które po raz pierwszy zaraziło się wirusem HHV-6, pojawia się wysoka gorączka.

Sięga nawet powyżej 39 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura utrzymuje się zwykle trzy dni, stąd nazwa choroby. Po przebyciu zakażenia wirus przechodzi w formę latentną. Trzydniówka charakteryzuje się tym, że po unormowaniu temperatury ciała, pojawia się charakterystyczna wysypka.

W oparciu o ten symptom z reguły diagnozowana jest trzydniówka. Zdjęcia zmian skórnych można zobaczyć w sieci internetowej. Wysypka jest zmianą na skórze wpływającą na jej wygląd i teksturę. Może zostać zlokalizowana w jednym miejscu ciała, albo na całej powierzchni skóry.

W przypadku choroby, takiej jak trzydniówka, wysypka, zdjęcia dobrze do obrazują, pojawia się zazwyczaj na twarzy i tułowiu.

 

Czasami pojawiają się na pośladkach i udach. Przebieg rumienia nagłego można opisać następująco: osłabienie apetytu, utrzymująca się gorączka, czyli trzydniówka, wysypka. Zdjęcia chorych wskazują na to, że zmiany skórne mogą mieć charakter wysypki plamistej lub rumieniowatej. W przypadku choroby, takiej jak trzydniówka zdjęcia (wysypka) są bardzo pomocne w rozpoznaniu, zwłaszcza dla młodych mam.

Ladit 160x600

Zwykle utrzymująca się gorączka jest jednak wystarczającym powodem wizyty u lekarza. Od wysokości temperatury jest zależny przebieg choroby, takiej jak trzydniówka. Zdjęcia, wysypka i biegunka zwykle są dla mam wystarczające, aby stwierdzić, że dziecko cierpi na rumień nagły. Choroba może mieć jednak nieco inny  przebieg.

Jeżeli gorączka jest bardzo wysoka, wynosząca powyżej 39 stopni Celsjusza, mogą wystąpić drgawki.
Gorączka jest stanem eutermii, który towarzyszy chorobie i polega na zwiększeniu temperatury ciała w punkcie nastawczym powyżej normy, czyli 36,6 stopni Celsjusza.

Należy wspomnieć o tym, że gorączka jest obronną odpowiedzią organizmu na atak bakterii, wirusów i grzybów, a także innych ciał obcych, przybierających postać alergenów, albo martwych fragmentów tkanek.

Pomiaru temperatury można dokonać pod pachą, w jamie ustnej, odbytnicy lub w uchu. Proces powstawania gorączki zapoczątkowuje pojawienie się w organizmie ciał obcych.

Komórki fagocytujące rozpoczynają wówczas produkcję pirogenów endogennych, które z krwią dostają się do podwzgórza pobudzając je do produkcji prostaglandyn. Po dotarciu do ośrodka regulacji temperatury powodują zmianę punktu nastawczego na wyższy. Wówczas organizm zaczyna bardzo intensywnie produkować ciepło.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • trzydniówka
  • trzydniówka wysypka
  • wysypka u dziecka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.