Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Tularemia (łac. tularaemia) należy do grona ostrych chorób zakaźnych o podłożu bakteryjnym. Przyczyny tularemii są związane z występowaniem małej, polimorficznej pałeczki Francisella tularensis.

Tularemia charakteryzuje się występowaniem zmienionych węzłów chłonnych oraz występowaniem posocznicy.

Węzły chłonne zwane limfatycznymi są strukturami anatomicznymi, które występują licznie na przebiegu naczyń limfatycznych, a ich zadaniem jest likwidowanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Węzły chłonne są ważnymi elementami struktury układu immunologicznego.

Węzły chłonne są otoczone torebką łącznotkankową, pod którą znajduje się zatoka brzeżna. W każdym węźle wyróżnia się część wklęsłą i wypukłą. Do wnęki wnikają naczynia odżywiające węzeł chłonny oraz nerwy. Węzły mogą się między sobą różnić pod względem wielkości i kształtu.

Tularemia może pojawiać się u zwierząt i człowieka.

 

W warunkach naturalnych ludzie mogą zarazić się przez zakażenie skóry bądź błon śluzowych krwią, albo płynami tkankowymi chorych zwierząt. Tularemia rozprzestrzenia się także przez ukąszenia spowodowane przez kleszcze, bąki jeleniowatych i komary. Jedną z postaci choroby jest tularemia tyfoidalna, która objawia się gorączką, spadkiem wagi ciała, wyczerpaniem i nie charakteryzuje się zajęciem węzłów chłonnych.

Pneumonia może towarzyszyć tularemii. Zapalenie płuc zwane pneumonią jest stanem zapalnym toczącym się w miąższu płucnym. Należy do najczęściej występujących przyczyn umieralności dzieci poniżej 5 roku życia na świecie.

Objawia się osłabieniem i bólem mięśni, dreszczami i wysoką gorączką, a także kaszlem, bólem klatki piersiowej, krwiopluciem i dusznościami. Występuje u 25% osób cierpiących na tę chorobę. Inną postacią choroby jest tularemia wrzodowo-gruczołowa.

Tularemia może być skutecznie wyleczona za pomocą streptomycyny i innych antybiotyków. Do najbardziej skutecznych w tym przypadku zaliczają się streptomycyna i gentamycyna. Streptomycyna jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grona antybiotyków aminoglikozydowych.

Charakteryzuje się wąskim zakresem działania. Obecnie stosuje się ją bardzo rzadko, co wynika z wysokiej toksyczności. Nowe leki należące do grona aminoglikozydów charakteryzują się rzadkim występowaniem działań niepożądanych, a jednocześnie znacznie wyższą aktywnością względem bakterii, poza prątkami gruźlicy.

Nie stosuje się jej w leczeniu gruźlicy, ponieważ może spowodować zaburzenia równowagi i słuchu. Bardzo duże dawki streptomycyny prowadzą do zapalenia mięśnia sercowego i zapaści, o czym należy pamiętać. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.