Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Tularemia (łac. tularaemia) należy do grona ostrych chorób zakaźnych o podłożu bakteryjnym. Przyczyny tularemii są związane z występowaniem małej, polimorficznej pałeczki Francisella tularensis.

Ladit 280x336

Tularemia charakteryzuje się występowaniem zmienionych węzłów chłonnych oraz występowaniem posocznicy.

Węzły chłonne zwane limfatycznymi są strukturami anatomicznymi, które występują licznie na przebiegu naczyń limfatycznych, a ich zadaniem jest likwidowanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Węzły chłonne są ważnymi elementami struktury układu immunologicznego.

Węzły chłonne są otoczone torebką łącznotkankową, pod którą znajduje się zatoka brzeżna. W każdym węźle wyróżnia się część wklęsłą i wypukłą. Do wnęki wnikają naczynia odżywiające węzeł chłonny oraz nerwy. Węzły mogą się między sobą różnić pod względem wielkości i kształtu.

Tularemia może pojawiać się u zwierząt i człowieka.

 

W warunkach naturalnych ludzie mogą zarazić się przez zakażenie skóry bądź błon śluzowych krwią, albo płynami tkankowymi chorych zwierząt. Tularemia rozprzestrzenia się także przez ukąszenia spowodowane przez kleszcze, bąki jeleniowatych i komary. Jedną z postaci choroby jest tularemia tyfoidalna, która objawia się gorączką, spadkiem wagi ciała, wyczerpaniem i nie charakteryzuje się zajęciem węzłów chłonnych.

Ladit 160x600

Pneumonia może towarzyszyć tularemii. Zapalenie płuc zwane pneumonią jest stanem zapalnym toczącym się w miąższu płucnym. Należy do najczęściej występujących przyczyn umieralności dzieci poniżej 5 roku życia na świecie.

Objawia się osłabieniem i bólem mięśni, dreszczami i wysoką gorączką, a także kaszlem, bólem klatki piersiowej, krwiopluciem i dusznościami. Występuje u 25% osób cierpiących na tę chorobę. Inną postacią choroby jest tularemia wrzodowo-gruczołowa.

Tularemia może być skutecznie wyleczona za pomocą streptomycyny i innych antybiotyków. Do najbardziej skutecznych w tym przypadku zaliczają się streptomycyna i gentamycyna. Streptomycyna jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grona antybiotyków aminoglikozydowych.

Charakteryzuje się wąskim zakresem działania. Obecnie stosuje się ją bardzo rzadko, co wynika z wysokiej toksyczności. Nowe leki należące do grona aminoglikozydów charakteryzują się rzadkim występowaniem działań niepożądanych, a jednocześnie znacznie wyższą aktywnością względem bakterii, poza prątkami gruźlicy.

Nie stosuje się jej w leczeniu gruźlicy, ponieważ może spowodować zaburzenia równowagi i słuchu. Bardzo duże dawki streptomycyny prowadzą do zapalenia mięśnia sercowego i zapaści, o czym należy pamiętać. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.