Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie twardziny ma charakter objawowy, co oznacza że polega na łagodzeniu symptomów towarzyszących tej chorobie. Leczenie twardziny nie ma charakteru przyczynowego, ponieważ terapia umożliwiająca całkowite wyleczenie tej dolegliwości nie została opracowana.

Ladit 280x336

Leczenie twardziny zwykle opiera się na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także zahamować zmiany zapalne postępujące w stawach.

W przypadku choroby, takiej jak twardzina, leczenie może polegać także na zastosowaniu penicylaminy. Niekiedy w razie zdiagnozowania schorzenia, którym jest twardzina, leczenie opiera się na stosowaniu innego środka farmakologicznego, a mianowicie metotreksatu.

Osoby cierpiące na tę chorobę powinny pamiętać o pielęgnacji skóry. U osób, u których została stwierdzona twardzina, leczenie musi być wspomagane odpowiednimi zabiegami.

Należy stosować preparaty, które nawilżają skórę, na przykład kremy i maści. Powinno się unikać eksponowania rąk i nóg na zimno, które powoduje zmniejszenie ukrwienia w tych częściach ciała. Poza tym, konieczne jest zrezygnowanie z palenia papierosów.

Ladit 160x600

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stanowią szeroką i niejednorodną grupę leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

 

Działanie tych środków farmakologicznych polega na hamowaniu cyklooksygenazy prostaglandynowej określanej w skrócie COX. Środki, o których mowa są określane mianem niesteroidowych, ponieważ mają specyficzną strukturę, różniącą się od struktury innych leków o właściwościach przeciwzapalnych, a mianowicie kortykosteroidów. Określenie służy różnicowaniu dwóch typów środków farmakologicznych. Przykładem niesteroidowego leku przeciwzapalnego jest aspiryna. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są stosowane w leczeniu objawowym gorączki i bólu o różnym nasileniu i pochodzeniu. Mogą być stosowane w połączeniu z innymi środkami farmaceutycznymi, które wzmacniają lub zmieniają profil ich działania. Hamują również stany zapalne. Poszczególne leki określane ogólnym mianem niesteroidowych leków przeciwzapalnych mają różny profil działania oraz powodują działania niepożądane, w przypadku przedawkowania.
Metotreksat jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grona leków cytostatycznych. Zalicza się go do antagonistów kwasu foliowego i antymetabolitów. Można podawać go doustnie, albo poprzez infuzję. Lek bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Najczęściej stosuje się go w leczeniu chorób nowotworowych. Znajduje także zastosowanie w roli leku immunosupresyjnego w leczeniu ciężkich postaci  łuszczycy i niektórych postaci chorób reumatoidalnych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.