Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Początkowe objawy twardziny są związane z pojawieniem się fragmentarycznych zgrubień. Należy już wtedy skonsultować się z dermatologiem. Rozpoznanie twardziny jest długim i trudnym procesem.

Ladit 280x336

Tylko u niektórych pacjentów można wykryć charakterystyczne przeciwciała przeciwjądrowe, które świadczą o chorobie. W większości przypadków diagnoza opiera się na informacjach uzyskanych od pacjenta.

Objawy twardziny mogą być związane z podwyższonym OB i niedokrwistością. Tego typu objawy twardziny spotyka się u niektórych pacjentów. Czasami konieczne jest pobranie materiału zmienionej skóry, w celu przeprowadzenia analizy pod mikroskopem.

W przypadku wystąpienia choroby, jaką jest twardzina, objawy są bardzo charakterystyczne. Zmiany skórne mają postać twardych i wyraźnie odgraniczonych ognisk barwy porcelanowej.

W początkowym etapie rozwoju schorzenia, takiego jak twardzina, objawy skórne mają postać zgrubień otoczonych obwódką o jasnofioletowej barwie. W późniejszej fazie rozwoju schorzenia, którym jest twardzina, objawy te ulegają przebarwieniu i zanikają.

Należy wspomnieć o tym, że występuje także łagodna postać tej choroby określana mianem zespołu CREST.

 

Towrzyszą mu objaw Raynauda, zaburzenia funkcjonowania przełyku, a także stwardnienie skóry palców i rozszerzenie drobnych naczyń. Wraz z rozwojem tego schorzenia dochodzi do zwiększenia ilości wiązek kolagenu i ich pogrubienia. Zanika odczyn zapalny i przydatki skórne, które zostają otoczone kolagenem.

Ladit 160x600

Objaw Raynauda, o którym mowa wyżej jest napadowym skurczem tętnic występującym w obrębie rąk. Może występować także w obrębie stóp, choć są to rzadkie przypadki. Powstaje pod wpływem emocji, zimna, albo bez konkretnej, możliwej do ustalenia przyczyny.

Objawy Raynauda może mieć charakter pierwotny, wtórny, albo młodzieńczy. W ostatnim przypadku charakteryzuje się tym, że pojawia się w okresie dojrzewania, głównie u dziewcząt. Wtórny objaw Raynauda można zaobserwować w przebiegu twardziny.

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej o bardzo wysokiej odporności na rozciąganie. Należy do podstawowych substancji budulcowych ścięgien oraz zapewnia elastyczność skóry. Ubytek kolagenu ze skóry prowadzi do powstawania zmarszczek.

Kolagen znajduje się także w rogówce oka, lecz w formie krystalicznej. Powszechnie stosuje się go w kosmetykach, szczególnie w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Poza tym, kolagen znalazł zastosowanie w roli wypełniacza w chirurgii kosmetycznej. Charakteryzuje się nietypowym składem aminokwasów oraz dużą zawartością glicyny i proliny.

Zawiera także dwa aminokwasy, które nie pochodzą bezpośrednio z translacji w rybosomach. Są to takie związki, jak hydroksylizyna i hydroksyprolina. Są formowane z proliny i lizyny w procesie enzymatycznym wymagającym obecności witaminy C.

Niedobór tej witaminy prowadzi do zablokowania syntezy kolagenu, co skutkuje chorobą określaną mianem szkorbutu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • twardzina

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.